Policie ČR odložila trestní oznámení na zastupitele města, kteří hlasovali pro koupi areálu ICEC. Policie si nechala zpracovat svůj vlastní znalecký posudek. Z něj vyplývá, že Šlapanice ušetřily při nákupu 24 milionů Kč.  Z posudku je také zřejmé, že návrhy na odkup areálu za 1 Kč nebo 1 milion byly pouhou chimérou opozičních zastupitelů.
 
Zastupitelé vzali ve středu 14. 3. na svém zasedání na vědomí usnesení Policie ČR (PČR) o odložení trestního oznámení podaného na zastupitele Šlapanic, kteří hlasovali v březnu loňského roku pro koupi areálu ICEC. Trestní oznámení bylo fakticky podáno na koaliční zastupitele za Čisté Šlapanice, Nezávislé 2014 a Změny pro Šlapanice, kteří pro koupi areálu hlasovali.
Jedná se o již druhé odložené trestní oznámení v této věci, psali jsme mimo jiné ZDE.
 
A co policie vlastně zjistila?
Zadala vlastní znalecký posudek, ten stanovil tržní cenu areálu na 45 milionů Kč. Šlapanice areál koupily za 21 mil. Kč, ušetřily tak podle policie 24 milionů Kč.
 
O areál byl zájem. Další zájemci – komerční společnosti nabízely holandskému majiteli za areál 22 – 47, 5 mil. Kč. Z toho vyplývá, že návrhy TOP09, KDU-ČSL a ODS, aby město koupilo areál za symbolickou 1 Kč nebo za milion, byly pouhými výkřiky do tmy. Proč by měli holandští majitelé prodávat za milion, když bylo zřejmé, že mohou získat daleko více.
 
Zástupkyně České inspekce životního prostředí uvedla, že sanace byla v minulosti zastavena kvůli nerealistickému požadavku města na vyčištění “dočista dočista”.  V roce 2004 to byl zřejmě požadavek tehdejšího starosty J. Střechovského, na kterého následně navázalo intenzivně KDU-ČSL a ODS v pozdějších letech. Zástupci ODS i dnes donekonečna hovoří o “dočista”, přestože ze Studie proveditelnosti 2017 jasně vyplývá, že tato varianta je technicky i finančně nemožná. Obdobná ztráta kontaktu s realitou se hned tak nevidí.
 
Náklady na demolici staveb odhadl znalec policie na 42 milionů Kč. Opakované výroky páně Zycháčka o stovkách milionů se tak úspěšně zařadily mezi jeho další “stoprocentně neověřené drby”.
 
Policie také konstatuje, že areál je ziskový. Holandští majitelé uváděli 3 miliony zisku. Na zastupitelstvu zazněl odhad, který má město nově k dispozici jako současný majitel. Za daného stavu je možné očekávat z areálu čistý zisk k 7 milionům korun ročně. Kupní cena se městu vrátí během 3 let.
 
Policie mj. konstatuje, že zastupitelé hájili veřejný zájem v souladu se zákonem o obcích, konkrétně s §38, odst. 1 “Majetek obce musí být využíván účelně a hospodárně v souladu s jejími zájmy a úkoly vyplývajícími ze zákonem vymezené působnosti. Obec je povinna pečovat o zachování a rozvoj svého majetku. Porušením povinností stanovených ve větě první a druhé není takové nakládání s majetkem obce, které sleduje jiný důležitý zájem obce, který je řádně odůvodněn.”
 
Co z toho všeho vyplývá? Zastupitelé Čistých Šlapanic, Nezávislí 2014 a Změny pro Šlapanice (a nově i zastupitel za ČSSD) nepochybili, když pro koupi areálu zvedli ruku.
A to hned z několika důvodů:
Znečištění životního prostředí a ohrožení zdraví obyvatel bylo nutné začít co nejdříve řešit.
Areál je pro město výhodný: kvůli své rozloze i poloze uprostřed města a obytné zástavby. 
Areál není ztrátový, naopak. Kupní cenu by mohlo mít město do 3 let zpět.
Racionálně uvažující zastupitelstva vykupují staré areály ve svých centrech (sousední Jiříkovice, Bílovice u Brna) kvůli jejich potenciálu pro budoucí rozvoj města.
Racionálně uvažující zastupitelstva se starají o své území a zdraví svých obyvatel a nečekají, až se postará někdo jiný, viz například jihočeské Lhenice.
 
Přesto jsem samozřejmě nesmírně ráda, že policie trestní oznámení na poctivě pracující a racionálně uvažující zastupitele odložila a mohou si vydechnout a pokračovat ve své práci v klidu.

Michaela Trněná