Proč se objevují letáky KDU-ČSL a proč se budou objevovat stále znovu

Čisté Šlapanice (ČŠ) přerušily v našem městě téměř 20 letý neomezený přístup KDU-ČSL k veřejným financím a k moci. Lidé spojení s KDU-ČSL se mohou k veřejným zakázkám nově dostat už pouze formou férové soutěže a nabídkou kvalitní služby za dobrou cenu. Stejně tak při zaměstnávání nových úředníků na městském úřadu či obsazování míst v příspěvkových organizacích města je na prvním místě jejich odborná zdatnost, nikoliv stranická či jiná příslušnost ke KDU-ČSL nebo jakékoliv jiné straně. Přerušení skutečně významného finančního toku do spřátelených firem a nabídky zaměstnání pro straníky a příznivce KDU-ČSL je tím hlavním důvodem, proč KDU – ČSL a jeho příznivci budou usilovat o návrat k moci a k veřejnému rozpočtu, i proto se stále budou objevovat jejich letáky.

Čisté Šlapanice ale vnímají únavu občanů z letákových válek, hašteření politiků. Důležité pro občany přece je, co a jak dělají pro město a jeho občany.

K celému občasníku (viz kdu_csl_06_2016) proto přidáváme pouze následující informace, které považujeme za stěžejní:

 

KDU-ČSL vytýká ČŠ letáky. ČŠ vydávaly své letáky, protože:

1. KDU-ČSL vydalo zákaz publikování „politických textů“ ve Zpravodaji, a proto každý, kdo chtěl publikovat kritický text, musel využít své vlastní prostředky.

2. KDU-ČSL omezilo vystoupení občanů, a dokonce i zastupitelů na veřejném zasedání zastupitelstva viz Jednací řád tehdejšího zastupitelstva. Občanům na 3 minuty, zastupitelům na max. 5 minut.

3. KDU-ČSL zrušilo vysílání záznamů z veřejného zasedání zastupitelstva.

 

A naopak

 

1. ČŠ zrušily cenzuru ve Zpravodaji (viz Posouzení Pravidel a příspěvků Šlapanický Zpravodaj_O_Kuzilek_2016_02, poradce pro otevřenost veřejné správy).

2. ČŠ umožňují občanům i zastupitelům vystoupit na zasedání zastupitelstva bez omezení  – viz záznam kteréhokoliv zasedání zastupitelstva.

3. ČŠ znovuzavedly vysílání úplných záznamů zastupitelstva.

Je velmi zásadní rozdíl v tom, co KDU-ČSL říká nebo píše, a co ve skutečnosti dělá. Ověřit skutečnost si ale nyní může velmi jednoduše každý občan Šlapanic sám.

 

K bytům Švehlova

Protože se město snaží v první řadě s nájemníky dosáhnout dohody, nechceme vést v dané situaci polemiku prostřednictvím médií. Město místo toho poctivě hledá a nabízí řešení: nájemníkům navrhlo řešení k fondu oprav, se kterými vyslovili předběžně souhlas. Intenzivně se řeší otázka výměny kotlů. A město navrhlo i variantní řešení k otázce předkupních práv či práva zpětné koupě k bytům. Na návrhy řešení ze strany nájemníků zatím město čeká.


Co bude se stovkou milionů na účtu města?

Odpověď je jednoduchá, jako každý správný hospodář město šetří na významné budoucí investice.

1. Město zvažuje nákup areálu ICECu se starou ekologickou zátěží. Stará ekologická zátěž nebyla dosud vyřešena, přestože se řeší již více než 20 let. Dopady neřešené zátěže na zdraví obyvatele i naše životní prostředí mohou být velmi dramatické. Současně se jedná o významný pozemek v centru města (6ha), který by mohl napomoci řešit problémy města (od parkování po chybějící občanskou vybavenost). Město je s velkou pravděpodobností jediným subjektem, který má kvůli svým obyvatelům skutečný zájem na tom, aby z jeho centra zmizela ekologická zátěž. Finance jsou potřeba nejen na odkup areálu, ale i na případnou spoluúčast při likvidaci zátěže.

2. Město čekají v blízké budoucnosti významné investice

– do ulice Zemědělské,

–  úprav Nádražní ulice,

–  Švehlovy a dalších.

KDU – ČSL po svém 20 letém působení zanechalo několik dalších nevyřešených a finančně velmi náročných akcí:

–  čističku odpadních vod ze skládky nebezpečných odpadů, kterou KDU-ČSL nevyřešilo za celé své působení, přestože o problému prokazatelně vědělo po dobu dvou volebních období,

–  nevykoupené pozemky pod komunikacemi města,

–  nevyřešenou jednotnou kanalizaci, kde jde o desítky milionů Kč,

–  3 miliony Kč dotací, které KDU-ČSL muselo vrátit za nezrealizovaný územní plán města,

–  a jiné.

Především však 100 milionů korun na účtech znamená, že Šlapanice jsou schopny existovat i bez obří průmyslové zóny, kterou se snažilo prosadit KDU-ČSL po celou dobu svého vedení města. Jako argument pro její existenci uvádělo riziko  zániku samostatnosti města, nemožnost provádět údržbu města, nebo dokonce rozvoj města.
Když by zóna nevznikla, v krajním případě by to mohl vést až ke ztrátě samostatnosti města, protože by nebylo schopno dostát potřebám údržby, dalších rozvojových záměrů,“  Jaroslav Klaška, bývalý starosta za KDU-ČSL pro ČT z roku 2014 v 8:20 minutě záznamu).