Šlapanice bez průmyslové zóny

Jak vidíme dnešní stav?

Záměr na realizaci průmyslové zóny ve Šlapanicích má mnoho souvislostí. Většina z nich zůstala dodnes neřešena a zůstávají tak jen otazníky. Otázkám spojeným s dopady na životní prostředí a zdraví obyvatel jsme se věnovali v minulém díle našeho seriálu.

Zaměstnanost

Jedním ze silných argumentů, které používalo KDU-ČSL, TOP09 a ČSSD (subjekty prosazující zónu) bylo zvýšení zaměstnanosti a nabídka pracovních míst. Jak je to ve skutečnosti?

Podle údajů, které uváděly média, firma CTP nebo naše radnice mělo v zóně vzniknout 15 000 pracovních míst. Po zmenšení rozsahu se nově uvádí 5000. Byli by to šlapaničtí občané, kdo by se v zóně především zaměstnával? Podle údajů z dokumentu Strategický rozvoj Šlapanic, červenec 2013 (strana 37), je úroveň nezaměstnanosti ve Šlapanicích i přes dopady ekonomické krize dlouhodobě pod celostátním průměrem. Své nejvyšší míry dosáhla v roce 2009 a 2010 a činila 6, 2%. Od té doby stále klesá. Je tedy více než pravděpodobné, že většinu zaměstnanců v zóně by tvořili lidé odjinud.

Firma CTP Invest,s.r.o. funguje ve svých CTParcích na principu nájemních budov. Tedy CTP postaví budovy a pronajímá je zájemcům, přičemž rozhodujícím faktorem samozřejmě není názor šlapanické radnice, ale ekonomická výhodnost pro firmu CTP Invest. Na šlapanickém katastru již nyní stojí 3 haly CTParku. Prohlédněte si následující obrázky:[gview file=”http://volby2014.ciste-slapanice.cz/subdom/volby2014/wp-content/uploads/2014/10/zamestnanost-a-obsazeni.ppt”].

Můžeme z toho vyvodit následující: ano, pracovní příležitosti vzniknou, ale nebude jich mnoho a z větší části nebudou určena kvalifikované pracovní síle. Těchto faktů jsou si dobře vědomi i šlapaničtí občané, jak vyplývá z průzkumu veřejného mínění z července letošního roku, podle kterého si absolutní většina respondentů nemyslí, že by realizace mohla zvednout platy nebo životní úroveň šlapanických občanů viz celý průzkum ZDE.

Může radnice ovlivnit dopady zóny?

Že zóna by měla své dopady na životní prostředí a zdraví obyvatel, je nezpochybnitelné. Jaké jsou možnosti radnice tyto faktory ovlivnit?

Papírově má radnice – samospráva města poměrně široké možnosti, účastní se všech řízení souvisejících s povolováním staveb, do určité míry se vyjadřuje k obsazení provozů. Záleží na tom, jak s nimi nakládá a jaké jsou její skutečné zájmy. Dosavadní vedení města se k těmto vlivům, které velmi zásadně ovlivňují pohodu obyvatel, stavělo více než liknavě. V koši skončily sliby radnice na vyjednání zvýšení komína Tondachu, který přispívá ke znečištění ovzduší, protihlukové stěny kolem D1 existují už roky pouze na papíře.
Nejlépe celý stav může dokumentovat vývoj kolem skládky nebezpečných odpadů za školou. O skládku město stálo, měla být nepropustná, dobře řízená, odpad kontrolovaný a finančně přínosná. A realita? Skládka není nepropustná, ukládaly se do ní odpady, které tam být neměly a začaly reagovat s vodou, která tam také neměla být. Výsledkem bylo uvolňování nebezpečného čpavku, který se začal uvolňovat do ovzduší do blízké obytné zástavby. Co dál? Město začalo budovat čističku odpadních vod, náklady na její provoz budou město stát minimálně půl milionu ročně, uzavření skládky má plánované náklady 30 milionů. Během projednávání navíc vyšlo najevo, že městská organizace SATESo vědomě dlouhodobě vypouštěla nebezpečné odpadní vody do kanalizace. To je velmi stručný popis záměru, který mělo město celou dobu výhradně pod svou kontrolou a mohlo jej samo výrazně ovlivňovat. Představa, že titíž lidé (protože to jsou stále titíž lidé) se budou pokoušet zvládnout průmyslovou zónu o rozloze cca 140ha a že by to mohli dokázat, je prostě nesmysl. Náklady související s provozem skládky a jejím uzavřením by měly město varovat. Po skončení životnosti průmyslové zóny bude mít město na krku další nežádoucí záměr, jen mnohonásobně větší a naprosto mimo dosah svých možností.

A skládka není jediné memento ve Šlapanicích, mohli bychom pokračovat historií areálu bývalých papíren (nyní ICEC), nákladní dopravy VATEX (nyní Vareal, známá především zatížením nákladními auty a dodatečně povolovanými černými stavbami) apod.

Náš návrh na řešení:
Šlapanice by se neměly pouštět do realizace průmyslové zóny, nejsou schopny záměr tohoto rozsahu naprosto zvládnout.
Mělo by urychleně dojít k výměně osob, které jsou za tyto dosavadní škody odpovědné.

Město by mělo svým občanům nabídnout to, o co skutečně stojí -to je příjemné a klidné bydlení. Naše návrhy najdete v našem volebním programu ZDE. Návrhy na úpravu “malých míst” ZDE. Město se dá rozvíjet jen koncepčním přístupem, ke kterému se hlásíme například v programu Architektura.