Jak vidíme dnešní stav?

Obyvatelé Šlapanic, ať starousedlíci nebo nově přistěhovaní oceňují na Šlapanicích charakter bydlení v menším městě s občanskou vybaveností (školami, zdravotními zařízeními apod.) a dobrou dostupností do Brna, kam většina obyvatel vyjíždí za prací. Podle dotazníkového šetření z roku 2013 se dají představy obyvatel formulovat do jednoduché vize: „Šlapanice budou v roce 2020 klidným, čistým a bezpečným městem příjemným pro bydlení, městem zeleně a kvalitního životního prostředí“(str. 95 Strategický rozvoj Šlapanic).  Tuto vizi s občany sdílejí Čisté Šlapanice, které důsledně tyto požadavky uplatňují na všech úrovních jednání, ke kterým máme přístup jako občané nebo jako občanské sdružení.

  • Zásadní otázka pro nás zní, jestli lze tuto vizi obyvatel realizovat s obří průmyslovou plochou za zády?
    Současné vedení města, reprezentované KDU-ČSL, TOP09 a ČSSD a podporované J. Střechovským (Zdravý rozum, nově také člen ANO) dlouhodobě prosazuje realizaci průmyslové zóny, která měla být původně 2x větší než Šlapanice. Ke skutečným důvodům prosazování zóny se vrátíme samostatným článkem. Po petici obyvatel (více než 2500 občanů) a také vzhledem k ekonomické krizi navrhl investor, firma CTP, zmenšení zóny na „polovinu“ – ve skutečnosti se jedná stále o větší část dané plochy – celkem více než 130ha. I tato „zmenšená“ varianta je větší než celé Šlapanice.
  • Měly by Šlapanice realizaci průmyslové zóny podporovat nebo ne?
    Přirozenou prioritou každé obce by měl být respekt k přání obyvatel, v jakém chtějí žít městě. Současné vedení se občanů neptá, jejich názor nerespektuje a upřednostňuje zájmy investora, vlastníků pozemků, příp. jinak zainteresovaných osob.
    V případě zájmu obyvatel by měla být dostupná objektivní analýza přínosů a záporů průmyslové zóny. Taková analýza ve Šlapanicích neexistuje a současné vedení města ji zpracovat a předložit občanům nechce.
  • Kvalitní vyhodnocení dopadů průmyslové zóny na životní prostředí a zdraví obyvatel Šlapanic, kteří ponesou kvůli její extrémní blízkosti největší zátěž, také neexistuje. Proběhla tzv. posouzení vlivů na životní prostředí – bohužel je nemůžeme považovat za objektivní, jejich zadavatelem byly vždy subjekty, které zónu chtěly prosadit, a podle toho vypadal také výsledek těchto rádoby objektivních dokumentů.

Pokusíme se tedy znovu i zde zamyslet nad průmyslovou zónou ve všech souvislostech důležitých pro Šlapanice a šlapanické obyvatele.

Šlapanická zóna nevzniká jako samostatný záměr, ale jako součást rozsáhlých průmyslových ploch, které chce na jih brněnské aglomerace umístit Brno samotné ve spolupráci s Jihomoravským krajem. Rozsáhlé průmyslové plochy naplánované bez ohledu na obyvatele území obsahovaly zatím všechny předložené územně plánovací dokumentace jak města Brna, tak Jihomoravského kraje viz Zadání Zásad územního rozvoje JMK

: prumyslove plochy v ZUR JMK 2014.
Celkem se jednalo až o 900ha průmyslových ploch, celý tento megalomanský návrh nyní bude znovu procházet prověřováním z hlediska potřebnosti a smysluplnosti těchto ploch. Dokud ale nejsou tyto plochy vyloučeny z územních plánů města, Brna a JMK, je třeba s nimi počítat. Konkrétně se jedná o plochy Šlapanic, Tuřan, Černovické terasy, Modřic a rozsáhlé plochy areálu kolem letiště Brno-Tuřany.

Dopady přeměny takto rozsáhlých ploch na zpevněné plochy pro průmyslové využití reálně nikdo nezmapoval. Zabetonování, zaasfaltování a související provoz těchto ploch se logicky zásadně dotkne všech složek životního prostředí v dané oblasti. Jedná se o klimatické a hydrologické poměry, znečištění ovzduší, zábory půdy, hlukovou zátěž a s nimi úzce související dopady na zdraví a také na majetky obyvatel.

Jsme si dobře vědomi skutečnosti, že šetrný způsob zacházení s přírodními zdroji je umožněný především silnou ekonomikou, ale nedovedeme si představit, jak zábor půdy pro další průmyslovou činnost nadnárodních společností pomůže k odstranění stávajících brownfieldů v městě Brně a okolí.

Krátký přehled dopadů a zásahů do životního prostředí nás všech můžete najít v této prezentaci:[gview file=”http://volby2014.ciste-slapanice.cz/subdom/volby2014/wp-content/uploads/2014/09/Vliv-průmyslových-ploch-na-ŽP.ppt”]

Vždy je však jednodušší a účinnější prevence než odstraňování následků.

Čisté Šlapanice jsou přesvědčeny, že je třeba respektovat názor občanů, kteří ve Šlapanicích mají své domovy a chtějí je tam mít i nadále. Průmyslová zóna není místo, kde chtějí Šlapaničtí bydlet.

Seznamte se s našimi návrhy na řešení v našem programu ZDE.

 

 

http://www.ibrno.cz/business/799-prumyslove-zony-na-jihu-moravy-obtizne-shani-investory.html