Sobotu v Cukrovaru (areálu bývalého ICECu) jsme si jako organizátoři moc užili a doufáme, že vy – jako návštěvníci také.


Zájemci si prohlídli Cukrovar při komentované prohlídce areálu se starostkou Michaelou Trněnou. Diskutovali o historii, současnosti i budoucnosti tohoto areálu. Na prohlídky dorazilo opravdu velké množství návštěvníků. Cukrovar nebo také Šotolárna, Papírny či Dehtochema totiž opravdu významně zasáhly do života mnoha šlapanických občanů, kteří zde velmi často nacházeli pracovní uplatnění a jejich život byl do značné míry s Cukrovarem či Papírnami propojen včetně bydlení. V areálu se kdysi nacházel rybník, kde někteří příchozí pamětníci ještě chytali ryby, koupali se nebo bruslili. Cukrovar ovlivnil i podobu města – kvůli němu vzniklo nové spojení na Bedřichovice přes ulici Riegrovu (původně se jezdilo po Hřbitovní a Bedřichovické) a posílena byla funkce ulice Nádražní. Po 60 letech pak cukrovar ukončil činnost a byl nahrazen dalšími firmami, mj. právě s výrobou dehtových lepenek. Právě ty byly zdrojem znečištění, se kterým se potýkáme dodnes. Padaly dotazy na znečištění, dotaci a také, co se bude dít s areálem v budoucnu.

Děti se podívaly na vtipné divadélko Andromeda O chytré komtře lišce, potěšily se se zvířátky z balónku a pomohly nám namalovat srdce Šlapanic  – přímo v areálu Cukrovaru.


Dospěláci pak mohli poslechnout dva výborné koncerty  – pana Libora Nopa s jeho ukulele a poté brněnský Hoochie Coochie Band nebo si zašli jen tak na pivo.


No a bouřka přišla až půl hodinky po úklidu. Takže vše, jak má být:).
Těšíme se na vás zase na nějaké další akci.
Autor: Michaela Trněná a Kateřina Migdauová, Foto: Radek Růžička