Většina šlapanických obyvatel vnímá, že v centru města je velký areál bývalých papíren tzv. ICEC, nyní ve vlastnictví soukromého majitele. Velká část obyvatel také vnímá, že celý areál je veden jako areál se “starou ekologickou zátěží” – pod areálem byly v minulosti volně ukládány jedovaté látky, které mohou ohrožovat obyvatele.

Čisté Šlapanice se už v minulosti k této záležitosti opakovaně vyjadřovaly a již ve volebním programu pro toto volební období v roce 2010 jsme navrhovali, aby naše město usilovalo o získání areálu do svého vlastnictví a přes “dočasné využití” postupně usilovaly o začlenění této významně veliké plochy do veřejného prostoru města. Náš volební program pro podzimní komunální volby 2014 tento návrh znovu opakuje (viz volební program str.4).

Jsme si ale vědomi nereálnosti plánů současného vedení města (KDU-ČSL, TOP09 a ČSSD), které ztratilo již druhé volební období (8let) usilováním o vyčistění areálu “dočista do čista” viz např. náš článek z roku 2011 a předem prohraným soubojem se státem. Situace se opakuje, stát dál jasně najevo svůj postoj ve stanovisku zaměstnance ČIŽP či náměstka ministra financí O. Závodského (viz reportáž ČT z 19.8., první příspěvek).  Celou situaci ztěžuje i nerealistické úsilí našeho vedení města o změnu této části na “čisté bydlení” v územním plánu. Vlastník areálu by možná nemusel být proti, jeho pozemky by tak získaly na hodnotě, budoucí odkup pro město by ale byl významně ztížen.

Náš staronový návrh stále zní:

  • realisticky přijmout stanovisko státu/jeho institucí k ekologické zátěži
  • usilovat o získání areálu do vlastnictví města 
  • na základě kvalitní architektonické soutěže získat co nejlepší návrh na “dočasné” využití areálu papíren
  • a v široké a otevřené diskuzi s občany Šlapanic najít nejlepší (a realistické) využití pro areál v budoucnosti a začlenit ho jako organickou součást do naší koncepce Šlapanic – Šlapanice jako města s kvalitním veřejným prostorem se “zelenou páteří” podél nábřeží Říčky včetně otevření areálu papíren veřejnosti