Na webových stránkách města je zveřejněn 2. návrh nového územního plánu Šlapanic (ÚP). A to poprvé od začátku svého projednávání bez průmyslové zóny pro soukromého investora firmu CTP Invest Šlapanice.

 

V tomto okamžiku začínáme tzv. společným jednáním dotčených orgánů. Nový, v pořadí již druhý, návrh ÚP je v tuto chvíli již zveřejněn k nahlédnutí na webových stránkách města ZDE. Kromě společného jednání s dotčenými orgány k němu bude moci v tuto chvíli rovněž každý podat připomínky, veřejnou vyhlášku s termíny naleznete ZDE.

 

 

Co s sebou 2. návrh ÚP přináší nového?

 

Novinek je hodně, ale jmenujme ty nejzásadnější:

  1. Poprvé od roku 2005, kdy se členové KDU-ČSL, TOP09, ČSSD, ODS a další pokoušeli realizovat 250hektarovou průmyslovou zónu CTP, je tento návrh bez rozsáhlých průmyslových ploch. Nesouhlasné, závazné stanovisko k záboru půdy v I. třídě ochrany vydal orgán ochrany zemědělského půdního fondu, kterým je Ministerstvo životního prostředí.

 

  1. Návrh udržuje zástavbu města v kompaktní podobě, bez vybíhání zástavby do volné krajiny .

 

  1. Západní obchvat města, vedený původně v těsné blízkosti zástavby Brněnských polí, je nyní veden jako územní rezerva. Územní rezerva pro možné trasy obchvatu je umístěna také souběžně s koridorem železniční trati Brno-Přerov (plánovaná vysokorychlostní trať -VRT). Tyto trasy a případné napojení Šlapanic na D1 budou prověřeny v připravované dopravní studii JMK (12/2018).

 

Územní plán Šlapanic má za sebou mnohé peripetie, připravuje se prakticky od roku 2006, kdy se město pokusilo realizovat průmyslovou zónu formou pouhé dílčí změny ÚP. Ta nebyla přijata a v roce 2011 schválilo tehdejší zastupitelstvo zadání nového ÚP. V roce 2013 byl k dispozici sice koncept ÚP, ale ten opět tehdejší zastupitelstvo zastavilo a rozhodlo o pořízení návrhu ÚP rovnou s návrhovými plochami pro průmyslovou zónu -sice zmenšenou, ale stále větší než samotné Šlapanice. Projednání tohoto návrhu nakonec zastavila nesouhlasná stanoviska dotčených orgánů, a to především orgánů ochrany půdního fondu. Celý proces je popsán v odůvodnění 2. návrhu, str. 5-6, ZDE.

 

 

Před sebou máme nyní ještě velkou část procesu schvalování návrhu ÚP, kdy po společném jednání bude následovat veřejné projednání (podávání připomínek a námitek občanů a vlastníků nemovitostí) a teprve poté, bude návrh ÚP předložen ke schválení zastupitelstvu města.

Dokud nebude dokončen, nemůžeme říci, že nevýhodná a nevhodná průmyslová zóna je minulostí. Proč nevýhodná a nevhodná? Naše důvody i chování tehdejších představitelů města jme popisovali mnohokrát, a tak snad jen jedno shrnutí ZDE.

 

 

Předložený návrh územního plánu by měl garantovat to, o co se dlouhodobě Čisté Šlapanice snaží  – klidné a příjemné bydlení bez průmyslové zóny za zády.

 

A co nám hrozilo? Porovnejte si jeden obrázek z mnoha: