Ve středu 13. 12. 2017 se zastupitelstvo na svém zasedání seznámí s výsledky Aktualizace analýzy rizik a rozhodne o výběru varianty čištění areálu ICEC. Po koupi areálu v září 2017 jsou to další kroky k první reálné možnosti na vyčištění areálu od roku 2002.

Aktualizaci analýzy rizika (AAR) a z ní vycházející studii proveditelnosti (SP) připravila pro město firma EPS Biotechnology, s.r.o., která bude také výsledky, závěry a vhodnou variantu zastupitelům prezentovat.

 

AAR rozsáhlým způsobem zmapovala celý areál (viz např. rozmístění průzkumných objektů na mapce),  hodnotí také zdravotní rizika. Pozitivním výsledkem je, že znečištění bylo nalezeno tam, kde se po celou dobu předpokládalo a nebyla odhalena žádná nepříjemná překvapení v podobě dalších ložisek znečištění.

 

Připravená studie proveditelnosti rekapituluje a vyhodnocuje způsoby čištění a porovnává navržené metody sanace od nulové po maximální, od 0,-Kč – po 500 mil. Kč.

Jako nejvhodnější a akceptovatelnou z porovnávaných variant doporučuje tzv. Střední variantu nápravných opatření S1. Ta zahrnuje omezenou demolici budov nad primárními zdroji znečištění, odtěžení primárních zdrojů znečištění, jejich likvidaci a následné zavezení inertním materiálem. Součástí této varianty je také obnova záchytného drénu směrem k Říčce a instalace nového drénu směrem k Tyršově ulici, které musí zamezit dalšímu šíření znečištění. Délka sanace je plánována na 5 let, cca 1-2 roky sanačních prací a 3 roky následný monitoring. Odhadované náklady 140-160 mil. Kč.

 

Maximální varianta je technicky mimořádně náročná s velkými dopady pro okolní zástavbu, odhady nákladů představují 500-650 mil. Kč.

Minimální varianty se naopak pohybují v nákladech od 0,-Kč po 80 mil. Kč.

 

Město koupilo areál s cílem zlikvidovat zátěž životního prostředí a obyvatel na nejvyšší možnou míru a s tím, že bude postupně přebudován a využit pro potřeby našeho města a jeho obyvatel. Za rozumnou cenu umožňuje dosažení tohoto cíle Střední varianta S1. Proto doufám, že většina zastupitelstva tuto variantu podpoří. Stejně jako věřím, že podpoří podání žádosti o dotaci, která čištění umožní.

Financování sanace ve výši cca 157 mil. Kč bez DPH (kdy lze vysoutěžit zřejmě i podstatně nižší cenu) by zajistila z 85% dotace s 15% účastí města. Město by se tak mělo na sanaci podílet cca 28, 5 mil. Kč. Na financování sanace lze využít velmi výhodné půjčky SFŽP.

Počítáme samozřejmě také s tím, že i příjmy z areálu, které jsou nyní příjmem města,  budou výrazným příspěvkem na spolufinancování sanace ze strany města.

 

Po 15 letech máme šanci záležitost vyřešit a připravit pětihektarový areál v centru pro budoucí potřeby města a jeho obyvatel. Bez podpory občanů by tyto kroky nebyly vůbec možné a tak i touto cestou děkujeme za Vaši podporu.

Michaela Trněná, starostka