Spolek Čisté Šlapanice je založen hlavně na myšlenkách ochrany životního prostředí. Stejně tak jsme jako zastupitelé Sdružení nezávislých kandidátů ČŠ chtěli už dlouho prosadit ucelený systém odpadového hospodářství. Naostro jsme začali v lednu 2022.

Nebylo to hned. Vyzkoušeli jsme různé formy přístupů, počkali na novou legislativní úpravu. Ale dle mého názoru to mělo smysl a všechny změny mohou začít fungovat současně.

V nadpisu mám „starý“, protože pro občana se toho zase tak moc nemění. Komunál mu svozová firma odveze přímo od jeho domu (nově jednou za 14 dní) a třídit může nadále doma do pytlů (nově i do popelnic).

Co se tedy mění:

  • Zavádíme poplatek – ano, a je to správné. Všichni si v dnešní době uvědomujeme, že vytváříme odpad (ten je náš) a někdo (většinou obec) s ním musí něco udělat.  Ve Šlapanicích máme motivační systém k vědomému hospodaření s odpady, a to takový, že si každý (majitel nemovitosti) může zvolit velikost popelnice (množství odpadu, který nevytřídí) a tu může navíc kdykoliv změnit (nejméně 60l za 14 dní). Platit se bude po roce (rozpočítáno do měsíců). Více info zde: https://www.slapanice.cz/poplatek-za-komunalni-odpad/poplatek-za-svoz-komunalniho-odpadu-v-roce-2022?highlight=odpady
  • Snižujeme četnost svozů (v oblasti rodinných domů) – ano, i to je krok správným směrem. Ušetříme jak peníze, tak hlavně životní prostředí, protože svozová auta budou jezdit jen 1 za 14 dní s komunálem, s tříděným odpadem ještě méně. Argumenty, že odpad zapáchá, jsou pravdivé, ale je to právě váš odpad a vy můžete zvolit, co a v jakém stavu do popelnice dáváte. Pro případ jednorázových plen bude ve sběrném dvoře přistaven i kontejner na komunál. Chápeme, že mohou nastat komplikované životní situace, pro které se vždy budeme snažit najít řešení, ale je třeba k nim přistupovat jako k výjimkám. Jako matka na mateřské si neodpustím, že i dětské pleny nemusí být jednorázové, stejně jako další hygienické potřeby. Více info naleznete na různých zero – waste webech:
  • Odvážíme bioodpad od domů – je dlouhodobě vysledováno, že největší poměr v komunálním odpadu tvoří nevytříděný bioodpad. Proto nabízíme občanům možnost zapůjčení vlastní popelnice na bioodpad. Četnost svozů bude přizpůsobena ročnímu období. Plast a papír od domů odvážíme už dlouho a nově bude možné ho ukládat nejen v pytlích, ale i ve žlutých a modrých popelnicích.
  • Sběrný dvůr a RE – USE centrum – sběrný dvůr samozřejmě není žádná novinka, snad jen to, že jsme zavedli poplatek za stavební suť a stavební materiál. Ale musím znovu zopakovat, že jinak sem občan města může odvést vše ostatní zdarma. Například pokud jsou zaplněné kontejnery v okolí (stává se často i nešlapanickými občany), můžete vyvést tříděný odpad, rozměrný odpad a dokonce i věci, co by ještě odpadem být nemusely. Nově máme koutek RE -USE. Velmi často občané odváží větší odpad autem, na ulici Zemědělskou do sběrného dvora už to není taková zajížďka. Pokud nemáte možnost odvozu, můžete si jej za dobrý peníz objednat u SNMŠ. Více informací najdete zde:

https://www.slapanice.cz/sberna-strediska-odpadu

  • Popelnice na svém – ve vyhlášce to nemáme, přesto bych apelovala na občany, že by si svůj směsný odpad mohli skladovat na svém pozemku. Ano, je pár výjimek, kde to nejde, proto tuhle povinnost zastupitelstvo neschválilo ve vyhlášce. Ale ruku na srdce, ve většině případů to lze. A popelnice 60 l je opravdu mini. Mrkněte na ni: https://www.sako.cz/pro-brnaky/cz/189/prodej-popelnic-a-kontejneru/

Doufám, že se postupně všichni v novinkách zorientujeme a hlavně, že se nad svým odpadem zamyslíme. A společně budeme náš odpad snižovat a snižovat a …

Na závěr snad už jen to, že odvoz a zpracování našich odpadů zajišťuje firma KTS Ekologie s. r. o., kterou založily a vlastní obce v JMK. O firmě zde:

https://www.kts-ekologie.cz/o-firme

Pokud jste nestihli žádnou z podzimních besed, a přesto se budete chtít na něco zeptat, neváhejte nás (mě nebo celou Radu města) kontaktovat. Odpovědná osoba na úřadě, která Vám vždy poradí, je Bc. Tereza Rösslerová, 533 304 341, 725 542 567, rosslerova@slapanice.cz, https://www.slapanice.cz/komunalni-odpad

Kateřina Migdau