Coby zástupci Čistých Šlapanic často slýcháme větičku: „umožňujete stavět velkým investorům, ale nám rodinný dům povolit nechcete. Pořád stavíte nové a nové stavby“ a další podobné.

Pojďme si v tom proto udělat jasno.

Většina „velkých“ staveb, které aktuálně ve městě vznikly nebo vznikají, byla povolena díky starému územním plánu, který platil cca do poloviny roku 2022. S tímto územním plánem neměly Čisté Šlapanice nic společného. Za jeho vznikem stojí politické strany, které byly ve vedení města do roku 2014.

Jinými slovy – vznik staveb jako jsou nová bytová zástavba při ulici Brněnské, bytový dům na místě bývalé restaurace Žuráň, zástavba na ulici Ponětovské, připravované seniorské nájemní bydlení při Říčce nebo hala Tasy vedle cihelny jsou důsledkem starého územního plánu.

Pokud vás tedy tyto stavby trápí, je třeba se obracet na naše předchůdce na radnici. Rozhodnutí zastupitelstva z minulosti totiž musí i nové zastupitelstvo respektovat a nezbylo nám tak nic jiného než se pokusit tyto stavby „polidštit“, přestože starý územní plán se k určitým věcem buď nemohl vyjadřovat nebo je prostě neřešil. Jako polidštění se tak dá vnímat dohoda s investorem na výsadbě aleje u haly Tasy, která by měla rozlehlou halu odstínit. Bytové domy na Brněnské mají zelené střechy. Místo bytovek na ulici Ponětovské, které umožňoval starý územní plán a které by zničily charakter této části města, se podařilo dohodnout na výstavbě rodinných domů.  Stejně tak nájemní byty seniorů, které mají vzniknout v sousedství Říčky vedle parčíku se žábou, místo původní selské usedlosti, budou ještě jedním z důsledků starého územního plánu. Zásadní slovo má totiž právě územní plán, a pokud stavební rozvoj neusměrňuje nebo neupravuje, záleží pak do značné míry na dobré vůli investora a snaze města, jak stavby dopadnou. 

Čisté Šlapanice naopak původní územní plán razantně upravily, a to směrem k uměřenější zástavbě a poklidnějšímu rozvoji, který více odpovídá požadavkům a představám obyvatel, ale i možnostem občanské vybavenosti a stavu dopravy. Z územního plánu byly vyjmuty desítky hektarů ploch k zastavení průmyslovou nebo smíšenou zástavbou (výrobní, obchodní plochy), umístěnou navíc v přímém sousedství obytné zástavby.

Nový územní plán musel nicméně některé rozvojové plochy ponechat. Je to daň tzv. trvalé udržitelnosti, která předpokládá stálý, a navíc udržitelný rozvoj. Otázka, co je to trvale udržitelný rozvoj /zda to není protimluv/ není otázkou pro Čisté Šlapanice, ale pro naši poslaneckou sněmovnu. Ta schvaluje zákony, včetně zákona stavebního, ve kterém jsou tyto podmínky zakotveny.  To je ovšem námět na jiný článek.

Pozn. fotografie převzaty ze stránek investorů a mapy.cz