Ve středu 6. 9. 2017 bude šlapanické zastupitelstvo ještě jednou projednávat kupní smlouvu na areál ICEC Šlapanice. V mezičase od schválení koupě v březnu 2017 došlo mj. ke změně v postoji města k Ekologické smlouvě na sanaci areálu.

 

Na svém 16. zasedání dne 01.03.2017 schválilo zastupitelstvo města odkup areálu společnosti ICEC Šlapanice. Důvodem tohoto rozhodnutí zastupitelstva byl dlouhodobě neřešený stav staré ekologické zátěže v areálu, která má přímé negativní dopady na obyvatele Šlapanic a jejich životní prostředí. Areál je zařazen do Systému evidence kontaminovaných míst Ministerstva životního prostředí (SEKM) s prioritou A2 – nutná realizace nápravných opatření. Záznam v SEKM konstatuje kontaminaci nad úroveň přípustných legislativních limitů.
Dehty, fenoly a další látky, které měly být odstraněny během sanačních prací, v areálu přetrvávají a v průběhu let se rozšířily i mimo území areálu samotného. Konkrétně ohroženy jsou ulice Tyršova, Dlouhá či J. Dvořáka. Ohroženy prosakováním nebezpečných látek jsou povrchové vody toku Říčka a zasaženy jsou i podzemní vody. Obyvatelé okolních ulic areálu nesmí čerpat vodu ze svých studní, používat ji pro svou potřebu, ani pro koupání či zálivku. Nebezpečné látky kvůli chybějícím sanačním opatřením se šíří dále do území města.

Město z pozice pouhého účastníka řízení nebylo v minulosti schopno účinně ovlivnit prováděné práce a dosáhnout sanace areálu. Vlastnictví areálu je nejvyšší možnou formou ovlivňování jak sanace, tak případného dalšího rozvoje této centrální lokality.
Areál v současnosti funguje jako skladovací areál s drobnou výrobou a je téměř plně obsazen. Výnos z nájemného (čistý) činí 2,24 mil. Kč ročně. Areál se nachází v centru města uprostřed rozrůstající se obytné zástavby, má strategickou polohu pro další rozvoj města, kterému chybějí v centru parkovací místa i prostory pro další rozvoj občanské vybavenosti (městu chybí další sportovní hala, nemá vlastní kulturní sál apod.). Rozloha areálu činí více než 5,1 ha. Zvažovat v této souvislosti je třeba rozvoj celé lokality, která přímo navazuje na areál zdravotního střediska, vedle se nacházejí bytovky města (Lidická). Při koupi areálu je možné v budoucím rozvoji města zvažovat další propojení centra města (Lidická – Nádražní, aj.).

 

O odkup areálu projevilo zájem několik společností. Město navštívili zástupci 3 firem, kteří zvažovali koupi a další development této lokality. Společnost ICEC uvádí další zájemce.

Město má zpracovaný znalecký posudek na výnosovou hodnotu, která činí 20,36 mil. Kč. Kupní cena je stanovena v eurech a činí 795.000 Euro. Kupní cena byla stanovena dohodou, nižší cenu nebylo možné vyjednat.

 

Představa, že město donutí soukromou společnost k prodeji majetku za symbolickou 1Kč, pro kterou hlasovalo opoziční KDU-ČSL,  TOP09, ODS a nezařazený zastupitel T. Sova (viz zápis ZM, str. 12) , je v této situaci spíše smutně úsměvná. Hlavně proto, že nevede k žádnému řešení, ale pouze k zablokování situace. To už Šlapanice v minulosti jednou zažily, zástupci ČIŽP uvádějí přístup města (reprezentovaného v té době KDU-ČSL, ODS a Hnutí pro rozvoj Šlapanic, nynější TOP09) jako důvod k zablokování realizace II. etapy sanačních prací v ICECu. Tuto chybu by město 2x udělat nemělo.

 

Město kupuje areál – pozemky a stavby, nikoliv společnost ICEC Šlapanice,s.r.o. jako takovou.

Smlouva schválená na 16. zasedání ZM nebyla podepsána a realizována kvůli dodatečnému uplatnění předkupních práv tří nájemců.

Sanace staré ekologické zátěže (SEZ)
Areál společnosti ICEC Šlapanice je veden v Systému evidence kontaminovaných míst Ministerstva životního prostředí (SEKM) s prioritou A2 – nápravná opatření nutná, což je druhá nejvyšší kategorie priority.
V roce 2002 byla ukončena tzv. I. etapa sanace, kterou hradil stát na základě Ekologické smlouvy č. 50/94 uzavřené v roce 1994 mezi Fondem národního majetku ČR (následně MF ČR) a Šlapanickými papírnami, a.s. (následně ICEC Šlapanice). Po ukončení I. etapy sanace bylo rozhodnuto o nutnosti pokračování sanace, byla zpracována dokumentace na II. etapu sanace (2010), nikdy k ní však nedošlo. Stát, zastoupený MF ČR, setrvale odmítá poskytnout další finanční prostředky. Na státní garanci aktuálně zbývá z Ekologické smlouvy cca 50.000 Kč, předchozích 77 mil. Kč je vyčerpáno.
Absolutní vyčištění tzv. „dočista“ odborníci vylučují nejen kvůli nákladovosti, ale také kvůli povaze znečišťujících látek.

Vyčkávat s odstraněním staré ekologické zátěže na dobu, kdy ČIŽP začne provádět exekuce na nabyvatelích SEZ, se jeví jako další neúnosné oddalování sanace. Výsledkem vyčkávání by s největší pravděpodobností bylo další šíření znečištění do dosud nezasažených území města, a tím i další zvyšování nákladů na sanaci. ČIŽP samotná uvádí absenci potřebných nástrojů pro exekuce, především chybějící rozpočtové prostředky (viz prezentace ředitele ČIŽP k problematice). V případě exekucí na nabyvatele SEZ lze také předpokládat soudní spory nabyvatelů SEZ se státem a další oddalování řešení situace.

Po seznámení s tímto stavem řešení SEZ a postojem MF ČR hledalo město Šlapanice v posledních dvou letech v průběhu přípravy na převzetí areálu další možnosti financování sanace.

Kromě opakovaných jednání na MF ČR byl jednou z oslovených institucí i Státní fond životního prostředí, který po přezkoumání okolností SEZ v areálu ICEC Šlapanice vyslovil názor, že v případě ukončení Ekologické smlouvy může město jako nový vlastník areálu požádat o dotaci z Operačního programu životního prostředí, z prioritní osy 3, specifický cíl 4: Dokončit inventarizace a odstranit ekologické zátěže. Operační program na odstranění staré ekologické zátěže se jeví jako reálná možnost získání finančních prostředků na sanaci areálu, který na ni čeká již více než 15 let.

Zastupitelstvu je proto kromě kupní smlouvy předkládán ke schválení i záměr přípravy města k podání žádosti o dotaci z OPŽP na sanaci staré ekologické zátěže v areálu. Výše poskytované podpory v programu může dosáhnout až 85%. Rozsah sanace bude určen na základě Aktualizace analýzy rizika a studie proveditelnosti, které budou zpracovány v součinnosti s MŽP a ČIŽP. Podání žádosti bude předloženo zastupitelstvu města ke schválení.

Před podáním žádosti o dotaci musí být ukončena Ekologická smlouva, proto obsahuje předkládaná kupní smlouva závazek společnosti ICEC Šlapanice k podání žádosti o ukončení Ekologické smlouvy a poskytnutí potřebné součinnosti k jejímu ukončení.

S ohledem na výše uvedené je proto zastupitelstvu města opětovně předkládána ke schválení kupní smlouva ke koupi areálu společnosti ICEC Šlapanice, kdy koupí areálu město sleduje veřejný zájem, kterým je ochrana zdraví obyvatel města a jejich životního prostředí. Město tak naplňuje zákon o obcích, kdy při plnění svých úkolů chrání veřejný zájem.

Hlasování zastupitelů proběhne bohužel pod tlakem podaného trestního oznámení (psali jsme ZDE), kdy rozhodování ve prospěch koupě jistě nebude jednoduché. Celé léto jsme putovali jako zastupitelé jeden za druhým k podání vysvětlení na Policii ČR. Vysvětlovali jsme, jak jsme hlasovali a proč jsme hlasovali pro nebo proti koupi ICECu. Většina z nás hlasovala PRO s ohledem na veřejný zájem ochrany životního prostředí a také s přesvědčením, že zisk více než 5 ha pozemků v centru pro město je i s vynaložením dalších nákladů na sanaci ekologické zátěže strategický a ekonomicky výhodný.

Věřím, že zastupitelé i přes uvedené znovu zvednou ruku pro koupi areálu s ohledem na význam odstranění staré ekologické zátěže, ochranu zdraví a životního prostředí obyvatel. Přijďte nás podpořit.

 

Podporou pro nové rozhodování zastupitelů je novela zákona o obcích, která nově od 2. 9. 2017 (a dalo by se říci deklaratorně) vymezuje právo zastupitelů hlasovat ve veřejném zájmu. Nové znění zákona viz níže se zvýrazněním nového textu:

§ 38

(1) Majetek obce musí být využíván účelně a hospodárně v souladu s jejími zájmy a úkoly vyplývajícími ze zákonem vymezené působnosti. Obec je povinna pečovat o zachování a rozvoj svého majetku. Porušením povinností stanovených ve větě první a druhé není takové nakládání s majetkem obce, které sleduje jiný důležitý zájem obce, který je řádně odůvodněn. Obec vede účetnictví podle zákona o účetnictví.

Odůvodnění novely viz např. místopředseda senátu I. Bárek ZDE.

Michaela Trněná

Doplněno: 4. 9. 2017