Zastupitelé města na svém 16. zasedání po téměř 3 hodinové vzrušené diskuzi schválili koaliční většinou koupi areálu ICEC Šlapanice.  Pro koupi ICECu s ohledem na silný veřejný zájem spočívající v ochraně životního prostředí a tím i  zdraví obyvatel města za navržených podmínek hlasovali zastupitelé ČŠ, Nezávislých a Změny. Proti byli opoziční zastupitelé KDU-ČSL, TOP09, ODS a nezařazený pan T. Sova (původně ANO). Záznam zasedání ZDE.

Všichni zastupitelé včetně opozičních v diskuzi uváděli, že jsou PRO koupi areálu a jeho vlastnictví městem. Jak z diskuze vyplynulo, všichni zastupitelé si jsou vědomi závažného stavu lokality i faktu, že kontaminace již překročila hranice areálu a pokračuje pod obytnou zástavbou. Předmětem sporu v diskuzi byla:

  1. kupní cena
  2. údajně neznámý stav lokality a s tím související neurčitelné náklady na sanaci.

Ke sjednocení názorů bohužel nedošlo ani v diskuzi, přestože z ní jasně vyplynulo několik faktů.

 

  1. k ceně:
    areál je v současnosti ziskový (čistý zisk cca 2 mil. Kč/rok).  Nabídková cena areálu se v průběhu let výrazně snížila z původní kupní ceny 77 mil. Kč (90.léta) na 50 mil. Kč (2010) až na současných cca 22 mil. Kč.V roce 2010 se vyjádřilo bývalé vedení (starosta J. Klaška) ve složení KDU-ČSL, TOP09 v tom smyslu, že je připraveno vydat několik desítek milionů za nákup areálu viz zprávu ČT ZDE.  To znamená, že v té době muselo mít vedení obce jasno v tom, a) že se koupě areálu za desítky milionů korun vyplatí a za b) že bude schopno se vypořádat s půlmiliardovými náklady na sanaci, protože v tuto dobu požadovalo vedení města variantu sanace “dočista dočista”. A ta by znamenala sehnat půl miliardy na sanační práce. Ale už v té době už musel být také vedení města jasně znám negativní postoj státu k variantě “dočista dočista”, protože ve stejnou dobu státní orgány schvalovaly projekt na tzv. střední variantu sanace za 117 mil. Kč. A to i přes nesouhlasný postoj našeho města. Co to znamená? Buď tehdejší vedení města do ČT k ICECu jen tak “plácalo” nebo muselo mít představu, jak to vše vyřešit. Koupě se tehdy nerealizovala. Bývalí členové vedení města za KDU-ČSL a TOP09, kteří stále sedí v zastupitelstvu, na tyto dotazy nijak nereagovali ani neodprezentovali, jak to vlastně v roce 2010 mysleli.

Argument z diskuze: “donutíme stát jednat a počkáme, až ICEC zkrachuje” zazníval od KDU-ČSL a TOP09 nejhlasitěji. Jen těžko jej lze brát vážně, protože nic z toho nezafungovalo předchozích 23 let (počítáno od uzavření Ekologické smlouvy se státem na sanaci lokality). Město v podání představitelů KDU-ČSL a TOP09, ale i ODS,  nedokázalo veřejný zájem spočívající v ochraně životního prostředí a  zdraví obyvatel města za celých 23 let účinně obhájit.

 

2) k “údajnému nedostatku či zastaralosti údajů o stavu lokality”

Zastupitelé byli upozorněni na to, že minimálně od roku 1998, kdy byla zahájena I. etapa sanace, je areál pod trvalým monitoringem odborných firem. Areál samotný je osazen četnými monitorovacími vrty viz mapka z poslední monitorovací zprávy společnosti EPS Biotechnology

monitor_vrty_icec

Žádné nové zdroje znečištění evidovány nebyly a nejsou. Tou nejpodstatnější změnou v průběhu let je pohyb znečištění mimo hranice do areálu a průsak do podzemních vod. Kvalifikované odhady nákladů na sanaci odhadly dvě nezávislé odborné sanační firmy v rozpětí 40-70 mil. Kč. Obojí viz ZDE a ZDE. I kdyby město nedokázalo nic jiného, tak nejnutnější peníze na zastavení šíření kontaminace na další plochy svého území dokáže ve svém rozpočtu najít vždy. Váhání opozice je tak proto ještě nepochopitelnější.

Zastupitelé se v podstatě rozhodovali mezi tím, jestli bude město dále více méně přihlížet k dalšímu znehodnocování svého území a zvyšování zátěže obyvatel nebo začne po dlouhých 23 letech aktivně jednat z pozice vlastníka areálu.  Opoziční zastupitelé se rozhodli přihlížet.

 

Co bude dále:

Čeká nás:

příprava podrobného průzkumu lokality na základě definovaných požadavků města (ty jsou jiné, než bylo původní zadání na výrobní plochu)

vyřešení vztahu se státem a jeho odpovědnosti za ekologickou zátěž

podání žádosti o získání finančních prostředků na sanaci s ohledem na veřejný zájem

zahájení společné diskuze o budoucím využití areálu

architektonická soutěž, která určí budoucí podobu lokality

 

Co se bude mezitím dít s areálem? Bude fungovat jako doposud do doby zahájení sanace pod správou městské společnosti a všechny finanční prostředky získané z jeho provozu budou odkládány a použity na sanaci samotnou.