V těchto dnech byla na stavební úřad předána projektová dokumentace na cyklotrasy v okolí Šlapanic která obsahuje i projektovou dokumentaci pro cyklostezku Šlapanice – Brno. Byla pořízena v rámci založeného Dobrovolného svazku obcí Šlapanicko (více o DSO Šlapanicko ZDE) , kdy se obce ze správního obvodu našeho města sdružily, aby mohly společně lépe realizovat některé projekty – prvním z nich je síť cyklostezek na území těchto obcí. V rámci tohoto projektu byla připravena i cyklostezka, o kterou občané Šlapanic žádají již dlouho, ale v předchozích volebních obdobích byl její vznik spojován výhradně s existencí průmyslové zóny. Průmyslová zóna ani po více než 15-17letech od “nápadu” nevznikla a cyklisté mezitím putují do Brna po frekventované a úzké silnici do Slatiny.

 

Naše sdružení si dobudování sítě cyklostezek vytyčilo jako jeden z bodů svého volebního programu a tak v roce 2016 vznikla vyhledávací studie cyklotras ve Šlapanicích, která identifikovala 3 možné varianty řešení cyklospojení do Brna:

  1. varianta podél ulice Brněnská – Slatina: tato varianta nebyla vybrána kvůli komplikovaným vlastnickým vztahům
  2. varianta Tuřanka – s vyústěním ve Slatině na ulici Kikrleho: tato varianta nebyla vybrána kvůli nákladnosti, vyžadovala vybudování samostatného přemostění D1.
  3. varianta Tuřanka – podél železniční trati: vybrána k realizaci – pozemkově vhodná, terénně příznivá – navazuje na plánované cyklotrasy Brna.

V případě úspěšného vyřízení potřebných povolení, podá DSO Šlapanicko ještě v letošním roce žádost o dotaci z integrovaného dotačního programu pro brněnskou metropolitní oblast, tzv. ITI BMO. Projekt je průběžně s poskytovatelem dotace konzultován a má tak slušnou šanci na úspěch.

Ať s dotací nebo bez ní, udělaly Šlapanice tímto projektem konečně první krok k realizaci této potřebné trasy.

 

 

 

Ponětovice

Od roku 2014, kdy jsme nastoupili na úřad, se podařilo dokončit trasu na Ponětovice. V tomto případě předchozí vedení nedokázalo najít shodu s jedním z vlastníků pozemků a tak narychlo před volbami zrealizovalo trasu ve neúplné podobě. Ta je nyní dokončena. Čeká nás ještě poslední krok a to je zaplacení pozemků všem vlastníkům, kteří uvolnili pro tuto cyklostezku své pozemky. Je to další z účtů, který platíme za předchozí vedení města. Každopádně i touto cestou děkujeme všem vlastníkům pozemků, kteří realizaci cyklostezky pro občany umožnili. Bez jejich velkorysosti a pochopení by realizace podobných záměrů nebyla možná.

 

Bedřichovice

Cyklostezka, na kterou se Šlapanice chystají minimálně 15 let, zatím bezúspěšně. Po přechozím vedení města jsme zdědili projekt, který je částečně ze setrvačnosti označován jako cyklostezka do Bedřichovic. Jedná se o úsek od Černého splavu po náves Bedřichovice. Tento úsek byl zablokován minimálně na 3 roky nesouhlasem jednoho z vlastníků sousedních pozemků, kdy teprve koncem loňského roku se podařilo dosáhnout mimosoudní dohody. Bez ní by tento úsek na svou realizaci marně čekal několik dalších let. V současnosti má město již vybraného zhotovitele, firmu Strabag a po vyřízení stavebního povolení, které bylo kvůli soudnímu sporu s vlastníkem pozemku zastaveno, může město začít stavět. Věřím, že to bude letos na podzim.

První část původní cyklostezky (od mostu Riegrova po Černý splav) město doslova v minulosti prokaučovalo svou nedůslednosti v dohodách s vlastníky pozemků. Mezitím vyrostly po téměř celé délce trasy ploty. Stávající chodníček není v dobrém stavu, v některých místech z něj ukrajují eroze Říčky. Stav se snažíme napravit projektovanou úpravou (mlat apod.) chodníku, která je součástí projektu DSO Šlapanicko. I zde bude město odkázané na vstřícný přístup vlastníků pozemků, se kterými musí projekt projednat. Úprava chodníčku by měla být přínosem pro všechny zúčastněné strany.

 

 

Jiříkovice

Zde je trasa navrhována podél stávající silnice. Projekt je zpracován, ale opět odkázán na vstřícný přístup vlastníků a tak jeho šance na úspěch prověří jednání s vlastníky pozemků.

 

Přes všechny obtíže jsem ráda, že se nám postupně daří realizovat to, co je pro Šlapanice důležité.

 

Michaela Trněná, starostka