V poslední době jsem odpovídala několikrát na výtky typu: “chtěli jste chránit zemědělskou půdu a schválili jste nový obchoďák a zabíráte půdu pro rodinné domy v lokalitě Ponětovská“. Jak to tedy doopravdy je? Přestali jsme chránit půdu, jak jsme slibovali?
 
Odpověď je jednoduchá a dá se snadno vyčíslit. Čisté Šlapanice chrání před zastavěním 200 ha půdy. Což je téměř pětina katastru Šlapanic.
Ověřit si to lze jednoduše:  návrh územního plánu, který prosazovalo předchozí vedení radnice (KDU-ČSL, TOP09 a ČSSD, a předtím i ODS) obsahoval zábor 295ha půdy! Nový návrh územního plánu obsahuje zábor pouze 157 ha, z toho ale 60 ha jsou plochy přírodní (tedy nezastavitelné) a 45 plochy nevyhnutelné dopravní infrastruktury . Je to tedy o cca 200 ha méně, než obsahoval původně prosazovaný návrh územního plánu. Oproti původnímu plánu se vrací (ponechává) v ZPF 72ha.
 
Stavby jako je nyní nákupní středisko Penny nebo plánovaná výstavba rodinných domů jsou obsaženy v platném územním plánu města, schváleném dávno před tím, než  Čisté Šlapanice vůbec vznikly. U Penny se jedná o plochu cca 0,8 ha a u lokality Ponětovská 5 ha. Celkově tedy max. 6ha.
Ochrana půdy se odehrává právě při přípravě územního plánu – ten by měl najít rovnováhu mezi tím, co území potřebuje (doprava, nákupní nebo výrobní plochy, bydlení nebo plochy přírodní) a co unese. A to děláme. Pečlivě zvažujeme, co Šlapanice potřebují, jak mají vyřešenou dopravu (proto je velká část záboru půdy obětována právě ve prospěch dopravních ploch), kolik zvládnou nových obyvatel. Nechceme dopustit, aby se opakovalo to, co vidíme nyní na Brněnských polích (povolených v roce 2007) viz úvodní fotografie nebo níže v článku zoufale zastavěné MŠ v Brněnských polích.
Ale pokud už velká šlapanická sídliště existují (staré i nové Brněnská a Brněnská pole s plánovanými 500 byty), tak také potřebují ve Šlapanicích nějak fungovat – tzn. mít zázemí počínaje školami, přes nakupování a dopravou konče. Faktem je, že se na podobné úvahy předchozí vedení reprezentované J. Klaškou a dalšími lidoveckými starosty (KDU-ČSL řídilo Šlapanice bezmála 20 let) vykašlala a fotografie MŠ to jen potvrzují. Čisté Šlapanice proto teď urputné bojují za zahlcenou šlapanickou dopravu (tu chtělo KDU-ČSL a TOP09 vyřešit vystavěním 250ha průmyslové zóny).
 
A snad se nám daří:
Brno schválilo úpravy dlouhodobě neřešené slatinské křižovatky (aktuálně konečně probíhá výběrové řízení na projektanta křižovatky)
připravujeme společně s JMK a Brnem Memorandum ke stavbě slatinského obchvatu, aby se i ten pohnul
 
Staráme se i o hromadnou dopravu, která má velkou budoucnost:
posílili jsme frekvenci trolejbusů 31 a jednáme o lepších typech trolejbusů pro linku
letos začne výstavba žel. zastávky Brněnská pole. V rámci fair-play tuto zásluhu přiznáváme našim předchůdcům a jsme rádi, že alespoň v něčem nezaspali 😉
máme dohodu s ČD na odkupu pozemků u nádraží Šlapanice, aby mohlo vzniknout odstavné parkoviště pro cestující.
 
Bohužel máme 20 letý handicap a podobné záležitosti nejsou otázkou jednoho nebo dvou let.
K ochraně půdy určitě nepřispěje mechanické blokování výstavby, je třeba obyvatelům nabídnout jiné – lepší možnosti. Proto připravujeme u plánovaných objektů na Čechově i menší komerční prostory, které by město mohlo nabídnout těm obchodům, které chce mít v centru – řeznictví, pekařství aj. A je pak na nás všech, jestli tyto malé obchůdky, které oživují centrum města a rozšiřují nabídku, každodenně podpoříme svým nákupem.
 
Sečteno a podtrženo: nemůžeme bohužel zasahovat do minulých rozhodnutí města – ani z územního plánu, ani ve stavebních povoleních. Můžeme a snažíme se ochránit budoucí vývoj města v připravovaném územním plánu.
Kvůli tomu všemu si dovolím tvrdit, že Čisté Šlapanice drží slovo. Zachráněných 200 ha, doufám, mluví jasně.

Michaela Trněná

Zastavěná MŠ Brněnská pole

 
Haly CTP, které stihlo nechat zastavět KDU-ČSL u Šlapanic.

 
A půda, kterou zatím drží Čisté Šlapanice nezastavěnou.