Město Šlapanice z vlastní iniciativy rozběhlo projekt Bezpečně do školy. Do šlapanické školy proudí každý školní den více než 700 dětí a cílem projektu je zvýšit bezpečnost dětí při cestách do školy a zpět.

V rámci projektu proběhlo mapování cest do školy, děti i rodiče se v dotaznících vyjadřovali k bezpečnosti přechodů, hledala se kritická místa. Po vyhodnocení dotazníků byly závěry předloženy městské policii i dopravní komisi a společně se hledaly způsoby řešení.

Výstupů je hned několik:

nové výrazné vodorovné označení kritických přechodů pro chodce

intenzivní dozor městské policie (MP) a asistentů prevence kriminality na kritických přechodech a také Police ČR první týden:

  • Riegrova u gymnázia a městského parku (PČR)
  •  Hřbitovní (PČR)
  •  u obchodního domu Albert (MP)
  •  Masarykovo náměstí (MP)
  •  Na zahrádkách (MP)
  •  Brněnská u parčíku se sochou Rudoarmějce (MP)
  •  Kalvodova (MP)
  •  křižovatka Bedřichovice (MP )

zviditelnění dětí v provozu = nákup vest pro děti 1.-3. ročníku (více než 270 dětí)

navrženo opakované radarové měření rychlosti ulice Na Zahrádkách

a samozřejmě další dopravní výchova (ale tu městská policie s dětmi  realizuje každoročně již několikátým rokem)

Rádi bychom v druhé etapě projektu realizovali i další nápady jako pěškobus, založení pracovních skupin dobrovolníků, kteří by pomohli pravidelně v dozoru na přechodech a dalších.

 

Doplněné značení na přechodu Riegrovy ulice u parku:

 

Věříme, že všechna navržená opatření v I. etapě povedou k výraznému zvýšení bezpečnosti dětí při pohybu po městě a že rodiče se postupně přestanou obávat nechat děti jít do školy po městě pěšky.

 

Poznámka na závěr: dostáváme se tak mimo jiné i k části svého volebního programu – úpravám přechodů pro chodce. A je to po dlouhé době od našeho nástupu na úřad. Faktem je, že při přípravě programu jsme si tehdy neuměli dost dobře představit zdlouhavost celého procesu – jen vyjadřování Policie ČR k novému pasportu dopravního značení zabralo téměř rok 🙁 Vydržet a nehodit flintu do žita při zdlouhavých komunikacích s úřady je náročné i pro samosprávu. Ale výsledek snad za to stojí.

Michaela Trněná