Navigace

Zásady, ne výsady!

Občanské sdružení Čisté Šlapanice vzniklo před pěti lety. Sešli se v něm lidé, kterým nebylo a stále není lhostejné, jak se ve Šlapanicích žije a způsob, jakým vedení Šlapanic a také městský úřad jednají s občany. V roce 2010 jsme získali v komunálních volbách s výraznou podporou občanů čtyři zastupitelské mandáty. Nyní postavily Čisté Šlapanice do podzimních komunálních voleb znovu kandidátku složenou z nezávislých kandidátů. Cílem této nezávislé kandidátky je výrazně změnit směřování a budoucnost Šlapanic a chování radnice a úřadu k občanům. „Naším cílem jsou Šlapanice, které se budou rozvíjet bez závislosti na průmyslové zóně, a budou klidným a příjemným domovem pro své obyvatele.“

Ze svého volebního programu uvádíme jako další hlavní body:

  • Vybudování zelené páteře města – chceme, aby se lidé ve městě dobře cítili, rádi bychom postupně vytvořili městu „zelenou páteř“ – zónu pro pěší a cyklisty podél nábřeží Říčky.
  • Snížení daně z nemovitostí, kterou razantně zvýšila současná koalice KDU-ČSL, TOP09 a ČSSD.
  • Lepší hospodaření města – chceme, aby město lépe hospodařilo se svěřenými prostředky, plánujeme ušetřit prostředky například snížením počtu místostarostů z dosavadních dvou na jednoho.
  • Starosta a místostarosta se podle našeho programu musí věnovat městu na plný úvazek, bez výkonu jiných funkcí či v souběhu se zaměstnáním.
  • Chceme odstranit tvrdou cenzuru, kterou současná radnice ve městě uplatňuje.

Přestože svou veškerou činnost financují Čisté Šlapanice z příspěvků svých členů a několika málo grantů, povedlo se nám už mnohé.
Jasně říkáme svůj názor na negativní dopady velké průmyslové zóny CTP v těsné blízkosti Šlapanic a organizujeme připomínky občanů k této megalomanské stavbě. Výrazně ovlivňujeme především tvorbu nového územního plánu Šlapanic, jako jediní z celého 21členného zastupitelstva jsme se zajímali o názor občanů na veřejný prostor a pomocí „pocitových map“ jsme tyto názory přenesli i do připomínek k územnímu plánu. Pro připomínky občanů jsme zřídili připomínkovací web.

Pro občany Šlapanic zveřejňujeme na vlastních webových stránkách záznamy zasedání zastupitelstev, jejichž vysílání současné vedení radnice zrušilo. Občané najdou na našich stránkách podklady pro jednání zastupitelstva. A v neposlední řadě se nám daří s pomocí občanů zlepšovat vzhled města a jeho nejbližšího okolí – vysadili jsme již více jak 1000 stromů, např. aleje Brněnská, Ponětovská , Bedřichovská nebo Pod Žurání. Tradičně na jaře dáváme do pořádku chráněnou krajinnou památku Andělky a Čertovky.

Stojíme za občany Šlapanic, proto věříme, že nás podpoří 🙂