• Šlapanická KDU hledá kauzy, nachází svoje vlastní

  V uplynulých dnech jsme se mohli seznámit s článkem ODS ve Zpravodaji či s letákem KDU-ČSL a TOP09 ke šlapanické skládce. Skládkou se díky sankcím zabýval také Český rozhlas (ZDE). Otázku skládky a sankcí jsme řešili i na zasedání únorového 8. zastupitelstva. Ale co to vlastně KDU, TOPka a ODSka ve svých příspěvcích dělají? Tuto otázku si musí položit každý, kdo ví, že všechny tyto strany se podílely jak na vzniku šlapanické skládky, tak na vzniku jejích problémů, na povolení návozu nebezpečných odpadů, ale i na zpackané čističce odpadních vod na skládce nebo divokém nájmu za pozemky pod skládkou.

   

  Málokdo z nás si asi uměl představit, že někdo, kdo způsobil problém, následně ho celé roky neřešil a nechal svým následovníkům nálož na životním prostředí a díru v rozpočtu města, si vůbec dovolí se k tomuto problému ozvat. Na svou odpovědnost za šlapanickou skládku by tyto strany rády zapomněly a za nejdůležitější problém by  chtěly považovat udělení pokut. Skutečnost je jiná, nejpodstatnějším problémem skládky je vůbec její vznik, návoz nebezpečných odpadů a ignorování problému skládkové vody v minulosti.

   

  Na zastupitelstvo přinesli problém skládky, resp. pokut za skládku členové KDU-ČSL Šlapanice a bývalý starosta za KDU-ČSL Jaroslav Klaška. Tedy ti, kteří dávno v minulosti mohli již po prvních inkasovaných pokutách za skládku v roce 2006 rozhodnout o ukončení provozu skládky a její rekultivaci. To však neudělali. Místo toho nyní řeší pokuty. Pokuty nezlehčujeme, 560 000 Kč není málo.  Situaci se však snažíme řešit. Jsme přesvědčeni, že jsme ve věci skládky nic podstatného nezanedbali a její problémy jsme rozhodně neignorovali.

   

  O Sateso a skládku se stará náš koaliční partner – místostarosta Michal Klaška (Nezávislí) a fakta jsou následující:

  1. Kromě zprovoznění zpackané čističky odpadní vody z roku 2012 (tedy volební období KDU) jsme přijali rozhodnutí o ukončení návozu odpadů a a zahájení rekultivace skládky. A již od roku 2018 se naváží první rekultivační vrstva ve spolupráci s cihelnou, je to sice pomalejší řešení, ale město tak šetří hodně peněz. Čeká nás hledání desítek milionů korun na její rekultivaci a další miliony na následný 40letý monitoring. A stále ještě řešení čištění problematické skládkové vody, na kterou si firmy sice troufnou – ale za další desítky milionů korun. Nic jiného se v tuto chvíli se skládkou dělat nedá. Hladinu skládkové vody se díky jejímu problematickému složení daří odčerpávat a čistit jen pomalu.
  2. Místostarosta Michal Klaška se omluvil za svou chybu – za to, že o sankcích neinformoval a podal zprávu o přijatých opatřeních k nápravě. Situace se již nebude opakovat. Je však možné, že sankcím se ještě nedokážeme vyhnout – hladina vody je stále vysoko již od roku 1998. Od roku 2015 se nám ji podařilo zatím snížit o 1metr z potřebných 8 metrů a její okamžitá likvidace je mimořádně nákladná. Do úplného zaklopení skládky navíc kvůli dešti i neefektivní. Desítky milionů město v rozpočtu tak rychle najít neumí. A jiné jednoduché a jednoznačné řešení problému skládky dosud žádný expert nenabídl.

   

  Na zastupitelstvu nakonec díky diskuzi zazněly i další problémy skládky. Bývalý starosta KDU-ČSL Jaroslav Klaška nebyl na zastupitelstvu schopen odpovědět na žádný z položených dotazů:

  • Proč uzavřel při svém působení ve funkci starosty nevýhodnou smlouvu na nájem pozemku pod skládkou na částku 400 000 Kč ročně? (bez odpovědi). Zkuste si částku vynásobit roky skládky.
  • Jak a kde vyřešil sankce a hlavně problém skládkové vody v minulosti? (bez odpovědi)
  • Jak a kde informoval zastupitelstvo či radu města o sankcích? (bez odpovědi)

   

  Na podzim letošního roku se konají senátní a krajské volby a to je pravděpodobně odpověď, proč se pokouší kandidát na senátora Jaroslav Klaška a další lidé z KDU-ČSL zviditelnit za každou cenu – i za cenu nového a nového upozorňování na své fatální chyby.

   

  Nás naopak čeká pokračování v rekultivaci skládky a hledání desítek milionů z městského rozpočtu na finální uzavření skládky. Měly být naspořeny z příjmů za skládku, ale nejsou. Situaci jistě postupně zvládneme. Jen bychom chtěli doufat, že se jedná o poslední “podivné dědictví” KDU a spol.

   

   

  Informace ke skládce najdete na webových stránkách města v informaci místostarosty ZDE.

   

  Další informace na projektové stránce ZDE.

   

   

   

3 komentáře

 1. Pavel Zmeškal says: 17.2.2020 at 20.44Odpovědět

  Asi je faktem, že minulá vedení udělali řadu špatných kroků při správě skládky. Na druhé straně věta “Málokdo z nás si asi uměl představit, že někdo, kdo způsobil problém, …, si vůbec dovolí se k tomuto problému ozvat” mi silně připomíná 50.léta. Znamená to, že opoziční zastupitelé nemají žádné právo klást otázky typu “co dnes město dělá pro likvidaci vody ve skládce”? Pokud ano, tak je to pro mne diktatura nejhoršího řádu. A diskuse na ZM přesně takto vyzněla – jakýkoli, i regulérní dotaz opozice byl starostkou smeten ve stylu “celé jste to zavinili vy, nemáte právo se ptát.

  • admin says: 20.2.2020 at 8.11Odpovědět

   Dobrý den, děkujeme za Váš kritický názor. Názor na to, jestli opoziční zastupitelé své odpovědi dostali nebo byly jejich dotazy “smeteny starostkou” nebo jestli se jedná o “diktaturu nejhoršího řádu” si může udělat každý občan. Stačí zhlédnout veřejně dostupný záznam zasedání zastupitelstva, na kterém se o šlapanické skládce obsáhle diskutovalo. Záznam je vysílán ve šlapanické kabelové televizi a dostupný zde na youtube:https://www.youtube.com/watch?v=FhrICIaUxMU&list=PLAbL0DLrNtoDQzPw7Q-s49Cbnl2YsO41L&index=2&t=0s

 2. Radek Horil says: 21.2.2020 at 12.11Odpovědět

  Člověk, který byl dlouhá léta ideologem sdružení, člověk, který se podílel na té nejprimitivnější dehonestaci politických odpůrců, volá po demokratické pluralitě. Karma je zdarma pane Zmeškale.

Přidat komentář

Spam ochrana Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.