• Oslavíme 10. narozeniny – v pátek 12. 4. na Chaloupce

  Srdečně zveme na společnou oslavu 10. narozenin našeho sdružení. Slavíme v pátek 12. 4. 2019 od 18 hodin v restauraci Chaloupka na ulici Brněnská. Velmi rádi budeme slavit spolu se všemi, kteří nám po celou dobu naší existence fandí, podporují nás a pomáhají.

   

  Deset let činnosti si zaslouží i krátkou rekapitulaci a tady je: Občanské sdružení Čisté Šlapanice vzniklo 20.4. 2009.  Naším hlavním důvodem pro založení sdružení  bylo zjištění, že naše město řídí lidé, kterým nezáleží na budoucnosti Šlapanic a jejich občanů, ale výhradně na vlastních zájmech a financích. Svou činnost jsme proto zahajovali jako občanské sdružení, které se snažilo ve správních řízeních zastupovat právě zájmy občanů, a to především v otázkách obří průmyslové zóny v těsné blízkosti města.

   

  Jako členové sdružení jsme si prošli mnohým. Setkali jsme se se zatajováním informací a smluv města, prosazováním zájmů investora průmyslové zóny a jednotlivců na úkor veřejných zájmů, cenzurou ve Šlapanickém zpravodaji a mnoha dalšími neakceptovatelnými a nedemokratickým postupy tehdejšího vedení obce.  Chtěli jsme zásadní změny, a proto jsme nakonec také kandidovali do městského zastupitelstva.

  V roli opozičních zastupitelů v letech 2010 až 2014 jsme zažili krušné období. Za celé 4 roky nepřijalo tehdejší zastupitelstvo ani jediný náš podaný návrh (např. tento). Nevzdali jsme se a zastupovali jsme tedy občany jinou formou. Organizovali jsme podání připomínek k průmyslové zóně i k Zásadám územního rozvoje JMK, pořádali jsme informační besedy, zavedli jsme na našem webu vysílání zrušených záznamů zastupitelstva a zveřejňovali podklady zasedání i pro občany. A společně s občany jsme za tu dobu vysadili více než 1 000 stromů v alejích v ulicích Brněnská, Ponětovická, Pod Žurání, Bedřichovická i Kobylnická. O všechny spolu s občany také celou dobou pečujeme a máme radost, že se jim daří.

  V dalších komunálních volbách v roce 2014 jsme vyhráli se ziskem 8 zastupitelských mandátů (31,93 % hlasů). Díky tomu jsme dokázali sestavit koalici s dalšími nezávislými uskupeními, která mohla převzít vedení města. Podpora a důvěra občanů, že pracujeme tak, jak jsme slíbili, pro nás v loňských podzimních komunálních volbách znamenala zisk 43,26 % hlasů a také nadpoloviční většinu v zastupitelstvu.  Náš cíl na radnici je od vzniku sdružení stále stejný. Chceme Šlapanice, které se budou rozvíjet bez závislosti na průmyslové zóně a budou klidným a příjemným domovem pro své obyvatele.

   

  Mnohé z toho, co nás trápilo – netransparentní a v mnoha případech až hazardní vedení města bez jasné vize vytvářené a sdílené s občany – se za poslední roky již podařilo změnit. Cenzura v městských médiích je minulostí, při řízení města postupujeme transparentně a snažíme se občany stále zapojovat do rozhodování o našem městě. Věříme, že jsme za tu dobu prokázali, že Šlapanice a Bedřichovice jsou stabilní obec, která má svým občanům co nabídnout. A snažíme se i o změnu atmosféry ve městě. Vzájemnou důvěru a toleranci i otevřenost považujeme za důležité. Vánoční setkávání, sousedské slavnosti k dobré atmosféře ve městě určitě patří.

  Mnohé výzvy však ještě stojí před námi. Z nich ta největší zní: dokážeme se postarat o naše město a prostředí tak, abychom je předali v pořádku našim dětem – budoucím generacím? Ochrana nejlepší orné půdy, výsadby stromů, tvorba biokoridorů i třídění odpadů – to vše k tomu patří. A k tomu, co máme za sebou v uplynulých letech, chceme postupně přidávat i další kroky.

   

  Za svůj největší úspěch však považujeme to, že se nám podařilo vás – naše spoluobčany – přesvědčit o tom, že má smysl snažit se o změnu, že je potřeba se nevzdávat a bojovat za opravdu důležité věci, kterými jsou dobré životní prostředí pro naše děti a poctivá správa města. Děkujeme za vaši podporu a důvěru, bez které bychom zdaleka nemohli dosáhnout všeho, co se již podařilo.

   

  Přijďte proto spolu s námi oslavit desetileté výročí naší činnosti. Rádi vás uvidíme a určitě i vyslechneme vaše náměty k naší další činnosti. Těšíme se na vás 🙂

   

2 komentářů

 1. Havran says: 28.3.2019 at 13.10

  Dobrý den,
  i když znám přísloví, že kdo nic nedělá, nic nepokazí, a vím, že zavděčit všem je nemožné, přece jenom bych připojil k tomuto oslavnému článku svůj kritický pohled.
  Vysadili jste 1000 nových stromů – hezké je to číslo. Ale stejně tak se dříve chlubili koncem roku a zvlášť před volbami vaši předchůdci. Zkrátka ekologie je in. Jenom se podivuji, že při takové masivní výsadbě už kolem Šlapanic nešumí zelené háje. Bohužel už nikdo nikdy nespočítal, kolik stromů bylo v tomto období vykáceno, podlehlo vlivům počasí, vandalům, pracovníkům Satesa s křovinořezy nebo prostě jenom proto, že někdo povolaný se rozhodl na tom kterém pozemku něco postavit. Kolik zeleně jenom padlo při různých úpravách v areálu ZŠ, kolik jich bylo vykáceno v minulém roce, stačí se kouknout na alej kolem silnice do Jiříkovic atd. Taky plocha budoucího lesa nad Bedřichovicemi, která byla bývalým starostou vzletně nazvána plícemi Šlapanic spíš připomíná semeniště plevelů, kde přežívají stromky, ale většinu keřů odnesl čas. V dolní části si pak zřejmě myslivci a zemědělci vyjezdili nové cesty apod. A dalo by se pokračovat.
  Dalším opatřením, které jste zdůvodňovali ekologickým chováním, byl nový svoz tříděného odpadu. Místo toho, abyste se snažili přesvědčit občany, aby omezili tvorbu odpadů, tak ještě odměňujete jejich největší producenty. A stále jsem se nikde nedověděl, kde vlastně ten vytříděný odpad končí. Že by opravdu ve spalovně? A stávající kontejnery na tříděný odpad neustále přetékají. A nejedná se pouze o kontejnery u bývalé restaurace Žuráň.
  V předvolebních materiálech jste jako úspěch prezentovali nákup dvou radarů na měření rychlosti. Na jeden se práší ve skladu a druhý pracuje (asi) v upraveném režimu. Považovat to za úspěch je poněkud diskutabilní. Taktéž MP byla dříve aktivnější při měření rychlosti přenosným radarem, bohužel v poslední době se omezuje asi pouze na postávání u přechodů pro chodce, případně v zimním období na pomoc nezodpovědným řidičům kamionů a jinak z ulic vymizela.
  No a třeba Šlapanický zpravodaj se nechal inspirovat dobou minulou a zavedl rubriku Pohled šéfredaktora, už tam chybí jenom pohled starosty. Teda pardon starostky.
  Myslím si, že není na škodu se pochlubit úspěchy, ale v rámci vyváženosti pohledu by nebylo na škodu přiznat si i to, co se zrovna nepodařilo. Jinak podle vyznávaného světového názoru budeme směřovat ke světlým zítřkům, případně budovat ve Šlapanicích království nebeské na zemi. K tomu nám dopomáhej Bůh. Amen.
  Havran

  • Michaela Trněná says: 29.3.2019 at 16.58

   Dobrý den, pane Havrane,
   děkuji za Váš kritický pohled. Jsem ráda, že jste nám napsal, přiměl jste mě (a předpokládám, že i ostatní kolegy) k zamyšlení. Máte pravdu, nic není jen černé nebo jen bílé. Stejně tak my máme a děláme chyby. Při zamyšlení vidím naše chyby trochu jinde než Vy a pokusím se je v jiném článku pojmenovat, sem do komentáře by se to asi nevešlo.
   K tomu, co píšete, se pokusím vysvětlit:
   jako vysázených 1000 stromů uvádím stromy, které vysadily jen Čisté Šlapanice vlastní prací, s pomocí občanů a za peníze svých členů nebo přispěvatelů. Stromů vysazených v rámci činnosti města je podstatně více. Čísla v tuto chvíli nemám po ruce, ale stejně si troufnu říct, že bylo daleko více vysázeno než pokáceno. Péče o městskou zeleň je u nás zatím stále ještě oblast, kterou nemáme pod kontrolou – v tom s Vámi prostě souhlasím a pracujeme proto na zlepšení.
   Výsadba na Návrší má své úskalí a také s Vámi souhlasím, že i zde se máme co učit. Proto se na podnět hospodáře města L. Migdaua chceme učit od těch, kteří již mají potřebné zkušenosti např. zde:https://www.youtube.com/watch?v=RZ3qcIVOs4I . Kolegové ze Šardic již vědí , že nechat novou výsadbu neoplocenou, opravdu není možné.
   U třídění odpadů si dovolím s Vámi nesouhlasit v tom, že bychom podpořili největší producenty odpadu – naopak odměnu získali nejlépe třídící občané a systém byl nastaven tak, aby nestačilo pouze produkovat odpady. Souhlasím naopak s tím, že snaha o snižování produkce odpadu je naprosto základním kamenem celého systému. Zde si na rozdíl od Vás myslím, že hlavní úkol stojí před poslanci: musí jasně říct výrobcům a obchodním řetězcům, jak “ne” balit výrobky. Protože i když se my všichni budeme snažit sebevíc, pokud nedokážeme spoustu základních věcí nakoupit bez plastového obalu, pak budeme stále jen dohánět ujíždějící vlak.
   Jeden ze dvou radarů funguje bezproblémově na Brněnské ulici a podle mých zkušeností přiměl řidiče zpomalit na nebezpečném úseku. Tady nerozumím, čeho se Vaše výtka týká. Druhý opravdu není zatím instalován a čeká na povolení policie, aby byl umístěn na ulici Nádražní. Povolovací procesy a výměny pozemků přispěly ke zdlouhavosti akce – bohužel 🙁
   Co se týče Pohledu šéfredaktora, beru to jako podnět ke zvážení. Pohled starostky nečekejte, bojím se do Zpravodaje chvílemi i psát, abych nebyla “za sebestředného politika ” :-). Snažím se jen podávat informace jako starostka, což je i můj úkol.
   Kde vidím problémy já, se pokusím napsat v jiném článku, jak bude chvilka času.
   S pozdravem a poděkováním, že Vám není jedno dění u nás. Michaela Trněná

Komentáře jsou nyní uzavřeny.