• Bez průmyslové zóny

  Nechceme obří průmyslovou zónu: ani v původní velikosti 310ha, ani tu „zmenšenou“ na 170 ha v těsné blízkosti obytné zástavby Šlapanic. Dokončíme rozpracovaný územní plán města bez průmyslových ploch.

   

  Nově připravený návrh územního plánu bez průmyslových ploch vypadá nyní takto:

  2. návrh nového územního plánu města Šlapanice

  Návrh ÚP z roku 2014 přitom počítal s rozsáhlými plochami pro průmyslovou zónu CTP přímo v těsné blízkosti Brněnských Polí, ulice Švehlova, Wurmova a dalších. Zastavěny měly být veškeré volné plochy mezi železniční tratí a letištěm Tuřany. Jednalo se přitom o tzv. “zmenšenou průmyslovou zónu” – stále však větší než Šlapanice samotné a se všemi negativními dopady pro obyvatele.

   

  Návrh ÚP Šlapanic 2014 s průmyslovou zónou CTP

  Petici proti průmyslové zóně podepsalo v roce 2010 více než 2500 občanů (více o petici v článku iDnes) a podle výsledků průzkumu z roku 2014 si více než polovina občanů Šlapanic obří průmyslovou zónu v blízkosti města nepřeje. Tyto občany zastupují Čisté Šlapanice.

  Původní návrh průmyslové zóny byl ještě drastičtější a je zřejmé, že bez zásadního nesouhlasu šlapanických občanů a Ministerstva životního prostředí by zóna již byla realizována, a to ve své původní podobě viz níže:

   

  Urbanistická studie – rozvojové plochy Brno – letiště – Tuřany – Šlapanice

   

   

  Čisté Šlapanice zastupují občany v otázce průmyslové zóny dlouhodobě, od roku 2009 z pozice občanského sdružení:  informováním o záměru, peticí k záměru, jednáním s úřady nebo podáváním připomínek k návrhům krajského či městského územního plánu. Oba tyto dokumenty jsou totiž pro existenci průmyslové zóny klíčové.

  Díky důvěře občanů v komunálních volbách v roce 2014 jsme nakonec mohli názor občanů reprezentovat a prosazovat i z pozice vedení města.

   

  Co jsme tedy konkrétně udělali pro ukončení nesmyslného a hlavně megalomanského projektu?

  1. Město pod naším vedením vystoupilo z nefunkčního a netransparentního uskupení vlastníků pozemků pod plánovanou zónou CTP. Představitelé tohoto sdružení (bývalý starosta J. Střechovský a bývalý starosta a tajemník MěÚ V. Hrabálek) inkasovali odměny od developera zóny – firmy CTP Invest, s.r.o. a spolu s předchozím vedením radnice utajovali smlouvy mezi sdružením a developerem. Přestože smlouvy měly přímý dopad i na město.
  2. Proto už od roku 2014 nezastupují ve vztahu k zóně město lidé propojení s firmou CTP a s vlastníky pozemků pod zónou.
  3. Město vrátilo firmě CTP zálohy na městské pozemky. Město tak může se svými pozemky volně disponovat!
  4. A to nejdůležitější: připravili jsme k projednání 2. návrh územního plánu bez obří průmyslové zóny, kterou se snažila prosadit předchozí vedení města pod patronací KDU-ČSL, TOP09, ČSSD a ODS. Nový návrh bez průmyslových ploch viz výše jako 2. návrh ÚP)

   

  Co je třeba ještě udělat?

   

   1. Je třeba schválit nový návrh územního plánu bez průmyslové zóny.
   2. Víme, že ho bude schvalovat již nové zastupitelstvo města pro roky 2018-2022 Je nutné, aby to bylo zastupitelstvo, které nebude personálně propojeno ani s vlastníky půdy ani s firmou CTP ani s dalšími realizátory zóny – jako tomu bylo v minulosti.

  Občas jsou slyšet názory o tom, že průmyslová zóna je stará a překonaná záležitost. Dokud však bude firma CTP Invest vlastnit rozsáhlé pozemky pod původně plánovanou průmyslovou zónou,  jako je tomu nyní,  záležitost ukončena nebude a firma se ve spolupráci s lobbisty i právníky bude stále pokoušet o realizaci. Svědčí o tom výrok zástupce CTP Invest, T. Budaře:

  „Je to rozhodnutí města a pro budování zóny to nic neznamená. Případné porušení smluv musí posoudit právníci,“ řekl Tomáš Budař, ředitel CTP pro jižní Moravu. „Za čtyři roky budou třeba na radnici jiní zastupitelé,“ dodal.Zdroj: https://brno.idnes.cz/developer-ctp-postavi-prumyslovou-zonu-ve-slapanicich-pis-/brno-zpravy.aspx?c=A150721_2178731_brno-zpravy_vh


  CTP tak čeká na výsledky našich komunálních voleb, aby mohlo ve svých plánech průmyslové zóny Šlapanice pokračovat.

   

  Bude záležet proto na nás všech, jestli se nám podaří Šlapanice bez průmyslové zóny dotáhnout do konce.

   

  A trošku historie na závěr:

  Jeden z prvních letáků ČŠ k prům. zóně

  Stáhnout (PDF, 750KB)

   

  A reakce tehdejšího vedení města:

  Stáhnout (PDF, 1.36MB)

   

  Edit: 5. 7. 2019

   

Přidat komentář

Spam ochrana Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.