• Diskuse k projektu “Jiráskova”: Jaká byla?

  Pro připomenutí: vedení města vyzkoušelo nový přístup k jednání s občany, a to využití externího moderátora při řízení diskuse s občany. Výhodou této formy je to, že vedení obce nepřesvědčuje o svých argumentech a nechává tak prostor pro všechny přítomné. Občanům patří díky, že přišli v tak hojném počtu.

  A jaká tedy byla diskuse?

  Diskuze byla bouřlivá, což by nevadilo, ale bohužel byla i konfrontační, což vadilo velmi. Radnice pořádala diskuzi s cílem sblížit stanoviska obou stran a dosáhnout shody na projektu, příp. si vyjasnit, s jakými parametry je projekt přijatelný nebo zda je absolutně nepřijatelný.

  Úroveň diskuze zásadně poškodil jeden z odpůrců hřiště, který nerespektoval domluvená pravidla řízené diskuze, napadal ostatní účastníky diskuze, a to i vulgárně. Rozproudil tím negativní emoce na obou stranách, které téměř znemožnily racionální diskuzi. Ke škodě obou stran.

  I přesto se podařilo moderátorům vytyčit základní oblasti pro a proti projektu a návrhy na jiné využití prostoru.

  Velmi silně samozřejmě zazněly výtky na stranu minulého vedení města, které vznik této situace svým postupem způsobilo.

  Mezi klady projektu zazněl bezpečný prostor pro děti i mládež, zřízení prostoru pro neorganizované a neplacené sportování, prevence kriminality apod. Mezi zápory projektu byl uváděn hluk, zhoršení parkování (pokud budou sportovci dojíždět auty), obavy z toho, že hřiště nebude využíváno, případně nebude využíváno jen dětmi a mládeží, vysoký plot před okny bytů aj.

  Návrhy na jiné využití prostoru dopadly následovně: klidová zeleň s posezením, hřiště menších parametrů (ne tak vysoký plot), dopravní hřiště, doplnění prostoru valem na bobování, prostor s cvičebními stroji, kombinace více výše uvedených možností.

  Výsledkem spolu s vyhodnocením anketních lístků bude zpráva Nadace Partnerství, která bude k dispozici pro Radu města v prvním březnovém týdnu.

  Co říct závěrem:

  – všem je jasné, že podobné projekty se musí nejdříve prodiskutovat s občany a až potom rozhodovat

  – věříme, že zvolená forma diskuse je velmi dobrým nástrojem pro diskuse s občany

  – a pravdou také je, že na takovou formu nejsme zvyklí – všichni se musíme učit – ať už nechat mluvit občany s jiným názorem, tak také slušně obhajovat své názory. Ne napadáním ostatních, ale hledáním argumentů na podporu svého názoru.

   

6 komentářů

 1. Tomáš Sova says: 23.2.2015 at 14.49

  Dobrý den , jen k Vašemu nadpisu ( nikoli k obsahu článku). Projekt není hřiště Jirásková s dlouhým Á. Tento projekt je Jiráskova s krátkým A. To proto, že ulice je pojmenována po spisovateli Jiráskovi. Škoda jen , že autorem článku je člen Komise pro informace a média, který tak rád poučuje o české gramatice. Tak snad se to zlepší. Přeji hodně zdaru.

  • Pavel Zmeškal says: 23.2.2015 at 16.34

   Děkujeme za upozornění.

 2. Tomáš Sova says: 23.2.2015 at 18.03

  Není za co , pane Zmeškale.Je na pováženou, že se podílíte na tvorbě Šlapanického zpravodaje. Možná by pan veterinář Růžička – předseda KIM(Komise pro informace a média) – měl zvážit, zda v této komisi máte co dělat .Nejde jen o toto konkrétní pochybení.
  Ale to je záležitost Vašeho sdružení nezávislých kandidátů, které ve své podstatě nikomu a ničemu není odpovědno.. Nechci dávat doporučení tak jak to děláte např. Vy pane Zmeškale .Např. vánočním, tkzv.” otevřeným pamfletem členům ANO”. Již jsem Vám psal na soukromý e-mail , že si nemůžu a nebudu vážit lidí , kteří druhé uráží a napadají a potom po těchto spoluobčanech žádají ve vyšším jménu pomoc. Bohužel . to je Váš případ.

  • Radek Růžička says: 27.2.2015 at 21.42

   Když už pan předseda MO ANO vystupuje v roli korektora a věnuje spoustu svého času jazykové kontrole textů svých oponentů, doporučil bych mu, aby část tohoto času obětoval také na přečtení svých vlastních příspěvků a uvedl je do souladu s příslušnými normami před tím, než je publikuje.
   Správné vyjadřování považuji za podstatné, obsah je ale vždy důležitější, než forma. Kdyby měl např. pan Babiš měnit členy svého hnutí podle čistoty jazyka, musel by nejdříve vyměnit sám sebe. I když se vyjadřuje československy, jeho sdělení jsou pro mne srozumitelnější, než některé texty pana Sovy. Upřímně doufám, že se sněm ANO bude zabývat významnějšími záležitostmi.

 3. Tomáš Sova says: 4.3.2015 at 19.56

  Děkuji za podporu.Pane veterináři , na to co píšete jsem upozorňoval člena(Ing.Zmeškala) z KIM již několikrát, ale v opačném gardu. Možná Vám podstoupí naši soukromou e-mailovou korespondenci. Tímto má můj souhlas. TRANSPARENTNOST především.

 4. Tomáš Sova says: 5.3.2015 at 16.51

  A koukám jako vždy.. V tichosti opraveno.Gratulace

Komentáře jsou nyní uzavřeny.