V Volby
 • V podzimních volbách budou šlapaničtí občané rozhodovat o průmyslové zóně

  Tisková zpráva:

  V těchto volbách rozhodnou šlapaničtí občané, jestli v těsné blízkosti jejich obydlí vyroste průmyslová zóna větší než Šlapanice. O průmyslové zóně ve Šlapanicích se hovoří již více než 10let, nyní je však nejblíže svému schválení. Příjemné, příměstské bydlení pro občany bez průmyslové zóny v sousedství chtějí zachovat kandidáti Čistých Šlapanic.

  Nově zvolení zastupitelé budou schvalovat nový územní plán Šlapanic, jeho současný návrh obsahuje 130 ha nových průmyslových ploch v těsné blízkosti obytné zástavby. Schválit ho mohou už příští rok a průmyslová zóna by se tak mohla začít velmi rychle stavět. „Jsme zásadně proti tak velkým průmyslovým plochám v těsné blízkosti města, život ve městě se naprosto změní – s průmyslovou zónou přijde hluk, extrémní zatížení dopravou a mnoho dalších významných změn. My chceme zachovat město pro lidi,” říká Michaela Trněná, lídr kandidátky Čistých Šlapanic.
  Současná radniční koalice KDU-ČSL, TOP09 a ČSSD zónu lidem pod okny intenzivně prosazuje. Důvodem je personální propojení s velkými vlastníky půdy a nestandardní vztahy s investorem zóny. Město například při jednáních zastupují lidé, kteří přijali odměny od investora zóny. Zóna přitom zdaleka není pro město tak výhodná, jak tvrdí současné vedení města. Nejlépe to ukázal případ Amazonu v Brně. Zatímco Brno si dokázalo se stejným investorem za 21 ha plochy vyjednat příspěvky ve výši 92 milionů, Šlapanice mají za 6násobně větší rozlohu 130 ha smluvně zajištěno pouze 9 milionů Kč. Dalších až 100 milionů však figuruje bokem v utajované smlouvě mezi firmou CTP Invest a sdružením vlastníků pozemků pod průmyslovou zónou. „V celé záležitosti je přinejmenším podivné, že tuto konkrétní smlouvu město samotné nemá ani k dispozici a podle chování současné radnice ani mít nechce. A to přestože je město jedním z vlastníků pozemků. Existenci smlouvy samotné musela potvrdit policie“, uvádí Pavel Zmeškal.
  Jedinou překážkou v realizaci průmyslové zóny je tak kromě odporu samotných občanů a zastupitelů Čistých Šlapanic zatím nesouhlas Ministerstva životního prostředí, které ve Šlapanicích chrání před zabetonováním mimořádně kvalitní půdu.
  Čisté Šlapanice mají v 21členném zastupitelstvu dosud pouze 4 zastupitele, kteří jsou nyní v opozici. V podzimních volbách však mohou občané poměr sil na radnici obrátit a rozhodnout tak, v jakém městě budou žít. Podle dotazníkového šetření z roku 2013 chtějí občané ve Šlapanicích příjemné, klidné a bezpečné bydlení s kvalitním životním prostředím. Stejný cíl mají i Čisté Šlapanice.

  Kontakty:

  Michaela Trněná, michaela.trnena@seznam.cz

  Pavel Zmeškal, zmeskal@usus.cz

  Odkazy:

  Detaily o smlouvách a jednání radnice ZDE

Komentáře jsou uzavřeny.