V Archiv
 • Novoroční ohlédnutí za šlapanickou politikou – aneb „2 roky poté“.

  Nacházíme se v polovině volebního období, a proto by stálo za to se na chvíli zastavit a poohlédnout se na politické dění a politickou kulturu ve Šlapanicích. Můj pohled vychází z dvouletých zkušeností ze 2 oblastí– pravidelná účast na jednáních Zastupitelstva města (ZM) a občasným kontaktováním p.starosty (žádostí o informace, publikování článků apod.).

  Tato úvaha není pozitivní čtení, bohužel jsem ale dospěl k názoru, že na naší samosprávě moc pozitivního není. Také to není úvaha objektivní – je to jednostranný pohled člena opozice na chování volených zastupitelů ve Šlapanicích.

  Dnešní politická scéna ve Šlapanicích mi silně připomíná prostředí bojiště, a proto si dovolím použít tento „napoleonský“ příměr.

   

  Popis bojiště:

  – na jedné straně stojí vítězná koalice (KDU, TOP 09, ČSSD a p.Střechovský). Na druhé straně nezávislí (Čisté Šlapanice, Nezávislí 2010 a Změna pro Šlapanice).

  – bojiště má ještě 3. stranu – ODS, která momentálně nesouhlasí s koalicí, ale stejně tak má zábrany spolupracovat s opozicí

  – celá koalice má dnes 12 hlasů z 21, odsouhlasí vše, co potřebují – zatím žádný návrh opozice neodsouhlasili

   

  Aktéři bojiště – KDU:

  starosta? První co mě napadne –pracovitý člověk. Zde z pohledu občana, který zná starostu jen z jednání ZM, však plusy končí. Co na těchto jednáních vidím? Bohužel ukázku politika, který „vyrostl“ – jakýkoliv náznak kritiky své osoby nebo úřadu odvrací protiútokem. Místo aby se bavil o podstatě věci, útočí proti tazateli. Cokoli padne ze strany opozice je špatně. Bohužel se ani neubrání zesměšňování zástupců opozice. Jeho způsob reagování a řešení některých věcí mě stále více přesvědčuje, že je možná pracovitý, ale na druhé straně špatný manažer (způsob řešení problémů, arogantní chování, neochota spolupracovat, …). Bohužel jeho ego se stalo jeho rozumem.

  zbytek KDU? Názor na ně si těžko uděláte, protože se nijak neprojevují – možná je něco pravdy na „drbech“, že udělají vždy to, co chce starosta. Ale zkuste si sednout na ZM hned za ně a uslyšíte zajímavé věci – jak si dělají srandu z jiných zastupitelů, smějí se občanům a jejich občasné vystoupení se těžko dá nazvat jinak než patolízalství starostovi. Nejvíce se snad prezentuje jen p.Jáchymiáková, která mě osobně umí vždy velmi překvapit – naposledy prohlášením, že rozumí velmi dobře strategickým metodám (PEST, SWOT, kritická cesta, …). Musel jsem jí v tichosti závidět její vzdělání a zkušenosti.

  – Závěr? Jsem smutný z toho, že zástupci strany, která má v názvu „křesťanská“ se principům křesťanství tak zpronevěřuje. Věřím, že všichni věřící ve Šlapanicích nejsou stejní a mají i svou hlavu. Je jen škoda, že je vidět jen tu jednu stranu – arogantní, nenaslouchající a jak je tady zvykem, „desaterem“ se jen ohání, ale nechovají se podle něho.

   

  Aktéři bojiště – zbytek koalice:

  – moc toho neukazují tak mohu posuzovat jen jejich chování na ZM – vždy jednotné hlasování pro koaliční návrhy a „nehlasování“ pro opoziční návrhy

  TOP09? – zajímavé uskupení. Svou existenci zahájila podrazem, když před volbami slibovali, že neutvoří koalici s KDU a hned po volbách už s tím neměli problém. Jejich voliči tento podvod možná zapomenou, ale že podvedli i své spolukandidáty je dosti silná káva. A podivné chování vedou i nadále – např. p.Zycháček na ZM velmi často jen shazuje opozici, zejména pak Čisté Šlapanice. Bohužel využívá osobních a někdy až sprostých „podpásovek“ a je škoda, že se nepokusí o trochu kultivovaný způsob diskuse. Že by měl roli „zlého muže“? Nebo to jinak neumí? P.Horáka coby místostarostu hodnotit nelze – působí na mě jako milý člověk, ale nic neřekne, jako člověk bez názoru – doufejme, že pracuje jinak.

  ČSSD? Má 2 výrazné osobnosti na ZM – p.Novák coby místostarosta je velmi výraznou osobností, zejména svojí „schopností“ říct mnoho slov o ničem. V poslední době se projevuje také neustálým poukazováním jak p.Mrkvica dřív vedl SATESO, které dnes „zachraňuje“ on. Nikdo mě ale nepřesvědčí, že akademik typu p.Nováka umí dobře řídit společnost. A jeho způsob vedení komise pro strategii? Knižní ukázka manažerské neschopnosti. Další personou je p.Kouřil – o jeho působení na úřadě se po Šlapanicích hodně povídá. Jeho schopnost shodit půlroční práci svěřeného výboru (=finanční) mě nutí přemýšlet, zda na tom není něco pravdy. Ale jinak zdárně naplňuje pořekadlo „kdo nic neudělá, nic nepokazí“.

  –  p.Střechovský alias „Strana zdravého rozumu“ – občas chodí na ZM, občas ne, vystoupí když chce prohodit nějaký vtipný „bonmot“. Ale jeho působení ve Sdružení vlastníků půdy pro CTP vykazuje zvláštní rysy, které však Rada v klidu přehlíží. Stálo by za to vědět, proč.

   

  Aktéři bojiště – opozice:

  – hodnotit Čisté Šlapanice jako jejich člen je obtížné a neobjektivní. Určitě je jasné, že příprava na ZM není vždy dostatečná (což je vzhledem ke „vstřícnosti“ koalice nezbytně nutné), neumíme dostatečně prodat občanům to co se skutečně děje pod pokličkou … a najdou se i jiné věci.  Ale skutečné hodnocení nechám spíš na občanech a přivítám, pokud nám zašlou své názory a pohledy.

  Nezávislí 2010 a Změna pro Šlapanice – určitě je plusem, že se někteří účastní většiny jednání ZM a z naší strany cítíme jejich podporu. Rovněž práce jejich členů v komisích je sice „neviditelná“, ale přínosná. Je jen škoda, že se nesnaží něco dělat s veřejným míněním o šlapanických nezávislých, a to ten fakt, že jsou aktivní jen v době před volbami. Výrazněji se projevuje p.Karásek, který vykazuje aktivitu i průběžně na ZM.

   

  Aktéři bojiště – ODS:

  – zde došlo ke změně, kterou neumím zatím hodnotit – ODS již není v koalici a je na druhé straně lodi. P.Mrkvica je určitě velmi aktivní při ZM a jeho náměty jsou zcela na místě, ale vzhledem k jeho názorům a postojům v minulém volebním období kdy byl místostarostou je jeho důvěryhodnost těžko hodnotitelná. Nová šéfová ODS, p.Řezníčková má určitě potenciál změnit vnímání šlapanické ODSky (které dle mého názoru není zrovna pozitivní) a věřím, že i zkulturnit místní politickou scénu – má na to ale sílu?

   

  Aktéři bojiště – p.Hrabálek:

  – co říci o tomto člověku? Neznám jeho práci, neznám ho osobně – jen slýchávám „drby“ o prodaných polích, šedé eminenci, … a to se hodnotit nedá.

   

  Aktéři bojiště – občané Šlapanic:

  – téměř neviditelná, ale nejvýznamnější část bojiště. Za nejhorší důsledek stylu vládnutí KDU ve Šlapanicích považují fakt, že místní veřejnost ztratila jakýkoli zájem se účastnit veřejného života. Je škoda, že místní občané se v převážné míře nezajímají o skutečné výsledky práce koalice, podivné informace kolem prodeje pozemků v průmyslové zóně, pod Žurání, výběrová řízení často vyhrávají tatáž jména, výsledky SATESO, … Ale těžko se mohu divit, sám jsem se 18 let také o tyto věci nezajímal. A dnes jsem vděčný aspoň za těch pár jedinců, kteří „jdou do toho“ a snaží se s arogantním přístupem některých volených zastupitelů a Rady města bojovat.

   

   VÝVOJ BOJIŠTĚ?

  Další bitva proběhne v r.2014 – příští volby. Jaký bude jejich výsledek?

  KDU – bude pokračovat klesající vývoj?  v r.2006 mělo KDU 6 mandátů a 23,5%, V r.2010 už jen 5 mandátů a 21,9% hlasů,.

  • Komentář – věřím, že ano. Jednak se více daří poukazovat na divné způsoby jejich vládnutí a jednak se mění složení obyvatelstva Šlapanic, kde věřící podporující KDU už nemají tak silný vliv jako dříve.

  TOP09 – minule se svezla se jménem knížete. Prokáže v tomto volebním období smysl své existence?

  • Komentář  – těžko říct. Celostátní TOP09 ztrácí, „sliby“ místní TOPky kolem povolební koalice jsou silným soustem, ale nezapomenou na to voliči? Snad p.Zycháček svým jednáním a osobnními útoky pomůže TOPce do propadliště dějin.

  ČSSD – bude opět těžit ze stoupající celostátní popularity ČSSD v době voleb?

  • Komentář – dá se to předpokládat. Svým zapojením se osoby kolem místní ČSSD (jako např.p.Novák a p.Kouřil) rozhodně pozitivně neprojevují. Vnímání ČSSD se  asi zase zhorší po volbách 2018, kdy celostátní ČSSD půjde opět dolů s oblibou (pokud vyhraje volby 2014).

  Čisté Šlapanice – udrží svůj úspěch z minulých voleb?

  • Komentář – v příštích volbách už výhoda „nové tváře“ nebude jako v minulých volbách. Přesvědčí však občany, že jejich aktivita neskončila s volbami, ale je trvalá v průběhu celého volebního období?

  Ostatní „nezávislí“ – ukáže se „nová tvář“ nebo to bude po staru

  • Komentář – pokud se nic nezmění, tak v průběhu voleb budou aktivní a získají svých několik zastupitelů. Ale p.Střechovský snad už nikoho nepřesvědčí.

  ODS – změní negativní vývoj posledních let? (ztratili 4% hlasů v posledních volbách)

  • Komentář – jedno je jisté, negativní vývoj se nezmění se stejnými lidmi, proto výraznější zapojení p.Mrkvici coby hlavní osoby minulé tváře ODS by tento trend pravděpodobně nezměnilo. Nová šéfová ODS, p.Řezníčková má ambice zlepšit postavení ODS ve Šlapanicích, ale podaří se jí to? Získá nové lidi a podporu? Prosadí i nové kroky a změny, aby ji mohla veřejnost vnímat pozitivněji?

   

  Kdo z toho vyjde vítězně?

  –   dnešní koalice, která má za sebou celý aparát MÚ, provázané vztahy, zkušenosti, městské tiskoviny na prezentování svých názorů?

  –   nebo někdo z opozice – lidé bez aparátu, bez zkušeností, ale někteří zatím stále s nadšením a představou „slušného chování“? (tím vůbec nechci říct, že by v koalici takoví zastupitelé nebyli, ale jejich představitelé bohužel prezentují styl, s kterým se těžko smiřuji).

   Čas ukáže.

Komentáře jsou uzavřeny.